Multiple Choice
The production function is f (L, M) =5L1/2M1/2, where L is the number of units of labor and M is the number of machines.If the amounts of both factors can be varied and if the cost of labor is $9 per unit and the cost of using machines is $64 per machine, then the total cost of producing 12 units of output is
A) $438.
B) $108.
C) $576.
D) $115.20.
E) $57.60.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q15: Douffelberry juice is a mild intoxicant, prized
Q16: A company can rent one of two
Q17: If it costs $20 to set up
Q18: A firm has two factories.One factory has
Q19: A politician facing reelection can win votes
Q21: Lars runs a cookie factory.His cookies are
Q22: The editors at Snoozeweek, a news magazine,
Q23: Suppose that the production function is f
Q24: Vincent Smudge, an avant-garde New York artist,creates
Q25: Using existing plant and equipment, Priceless Moments