Multiple Choice
Douffelberry juice is a mild intoxicant, prized for facilitating conversation among university administrators but not otherwise valued.The berry does not travel well,so it must be squeezed on the farm where it is grown.Baskets of berries, B, are produced using ounces of seeds, S, and hours of labor, L, according to a production function B =S1/2L1/2.Gallons of juice, J, are made from baskets of berries and hours of labor according to the production function J =min{B, L}.If seeds cost $9 per ounce and labor costs $9 per hour, what is the cost of producing each gallon of douffelberry juice?
A) $27
B) $54
C) $9
D) $18
E) Since there are not constant returns to scale, the cost per gallon depends on the number of gallons produced.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q10: Using existing plant and equipment, Priceless Moments
Q11: A competitive firm with output y has
Q12: Nadine has a production function 2x1 +
Q13: A competitive firm uses three factors of
Q14: A competitive firm has the three-factor production
Q16: A company can rent one of two
Q17: If it costs $20 to set up
Q18: A firm has two factories.One factory has
Q19: A politician facing reelection can win votes
Q20: The production function is f (L, M)=5L<sup>1/2</sup>M<sup>1/2</sup>,