Multiple Choice
Nadine has a production function 4x1 + x2.If the factor prices are $12 for factor 1 and $2 for factor 2, how much will it cost her to produce 30 units of output?
A) $795
B) $60
C) $90
D) $1,500
E) $75
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q32: The production function for good y is
Q33: A firm has the production function Q
Q34: The production function for drangles is f
Q35: In the short run, a firm which
Q36: Quasi-fixed costs are those costs that can
Q38: A firm's production function is q =
Q39: A firm has production function f (x1,
Q40: If the production function is f (x1,
Q41: The production function is f (L, M)=4L<sup>1/2</sup>M<sup>1/2</sup>,
Q42: If the production function is given by