Multiple Choice
The production function is f (L, M) =4L1/2M1/2, where L is the number of units of labor and M is the number of machines used.If the cost of labor is $36 per unit and the cost of machines is $4 per unit, then the total cost of producing 6 units of output will be
A) $72.
B) $36.
C) $120.
D) $24.
E) None of the above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q36: Quasi-fixed costs are those costs that can
Q37: Nadine has a production function 4x1 +
Q38: A firm's production function is q =
Q39: A firm has production function f (x1,
Q40: If the production function is f (x1,
Q42: If the production function is given by
Q43: In the short run, a firm which
Q44: Vincent Smudge, an avant-garde New York artist,creates
Q45: The Chrysler Belvedere Truck Plant is attempting
Q46: A competitive firm uses two inputs, x