Multiple Choice
Product A requires 5 machine hours per unit to be produced, Product B requires only 3 machine hours per unit, and the company's productive capacity is limited to 240,000 machine hours. Product A sells for $16 per unit and has variable costs of $6 per unit. Product B sells for $12 per unit and has variable costs of $5 per unit. Assuming the company can sell as many units of either product as it produces, the company should:
A) Produce only Product A.
B) Produce A and B in the ratio of 40% A and 60% B.
C) Produce A and B in the ratio of 62.5% A to 37.5% B.
D) Produce only Product B.
E) Produce equal amounts of A and B.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q151: A company is considering the purchase
Q152: A company is considering a 5-year project.
Q153: The decision to accept an additional volume
Q154: Good management accounting indicates that projects be
Q155: A cost that cannot be avoided or
Q157: A company is considering a 5-year
Q158: A company is considering the purchase of
Q159: Relevant costs are also known as _.
Q160: Porter Co. is analyzing two projects
Q161: Match the following definitions with the