Multiple Choice
Standard material cost per kg of raw material is $5.Standard material allowed per unit is 2 Kg.Actual material used per unit is 2.5 Kg.Actual cost per kg is $4.5.What is the standard cost per output unit?
A) $9
B) $11.25
C) $10
D) $12.5
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q52: Direct material price variance is likely to
Q91: Which of the following can be a
Q114: Demizio Valley Orchards, Inc. (DVO), developed
Q115: Answer the following questions using the
Q117: Answer the following questions using the information
Q120: Which of the following items will be
Q122: Demizio Valley Orchards, Inc. (DVO), developed
Q123: Answer the following questions using the information
Q154: Which of the following is true of
Q155: A flexible-budget variance can be subdivided into