Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Cornerstones of Managerial Accounting Study Set 2
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 41
Multiple Choice
Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Factory assembly line worker's wages
Question 42
True/False
Any costs associated with storing, selling, and delivering a product are generally classified as period costs.
Question 43
Multiple Choice
Econo Company In July, Econo Company purchased materials costing $21,000 and incurred direct labour cost of $18,000. Manufacturing overhead totalled $32,000 for the month. Information on inventories was as follows:
July
1
July
31
Materials
$
6
,
200
$
7
,
100
Work-in-process
$
700
$
1
,
200
Finished goods
$
3
,
300
$
2
,
700
\begin{array}{lrr}&\text { July } 1& \text { July } 31\\\text { Materials } & \$ 6,200 & \$ 7,100 \\\text { Work-in-process } & \$ 700 & \$ 1,200 \\\text { Finished goods } & \$ 3,300 & \$ 2,700\end{array}
Materials
Work-in-process
Finished goods
July
1
$6
,
200
$700
$3
,
300
July
31
$7
,
100
$1
,
200
$2
,
700
-Refer to Econo Company. What was the cost of goods sold for July?
Question 44
True/False
Period costs are those costs associated with the manufacture of goods or the providing of services over a period of time.
Question 45
True/False
Sales price must be greater than cost in order for the firm to generate a profit.
Question 46
Multiple Choice
Becker Corporation Information from the records of Becker Corporation for December is as follows:
Sales
$
1
,
230
,
000
Selling and administrative expenses
210
,
000
Direct materials used
300
,
000
Direct labour
350
,
000
Manufacturing overhead
455
,
000
\begin{array}{lr}\text { Sales } & \$ 1,230,000 \\\text { Selling and administrative expenses } & 210,000 \\\text { Direct materials used } & 300,000 \\\text { Direct labour } & 350,000 \\\text { Manufacturing overhead } & 455,000\end{array}
Sales
Selling and administrative expenses
Direct materials used
Direct labour
Manufacturing overhead
$1
,
230
,
000
210
,
000
300
,
000
350
,
000
455
,
000
Inventories
\text { Inventories }
Inventories
Dec.
1
Dec.
31
Direct materials
$
36
,
000
$
42
,
000
Work-in-process
75
,
000
84
,
000
Finished goods
69
,
000
57
,
000
\begin{array}{lrr} & \text { Dec. } 1 & \text { Dec. } 31 \\\text { Direct materials }& \$ 36,000 & \$ 42,000 \\\text { Work-in-process } & 75,000 & 84,000 \\\text { Finished goods } & 69,000 & 57,000\end{array}
Direct materials
Work-in-process
Finished goods
Dec.
1
$36
,
000
75
,
000
69
,
000
Dec.
31
$42
,
000
84
,
000
57
,
000
-Refer to Becker Corporation . What are the prime costs?
Question 47
Multiple Choice
Econo Company In July, Econo Company purchased materials costing $21,000 and incurred direct labour cost of $18,000. Manufacturing overhead totalled $32,000 for the month. Information on inventories was as follows:
July
1
July
31
Materials
$
6
,
200
$
7
,
100
Work-in-process
$
700
$
1
,
200
Finished goods
$
3
,
300
$
2
,
700
\begin{array}{lrr}&\text { July } 1& \text { July } 31\\\text { Materials } & \$ 6,200 & \$ 7,100 \\\text { Work-in-process } & \$ 700 & \$ 1,200 \\\text { Finished goods } & \$ 3,300 & \$ 2,700\end{array}
Materials
Work-in-process
Finished goods
July
1
$6
,
200
$700
$3
,
300
July
31
$7
,
100
$1
,
200
$2
,
700
-Refer to Quest Company. What was the gross margin per unit?
Question 48
Multiple Choice
Refer to ComPrint Co. What was the operating income or loss for the year?
Question 49
Multiple Choice
What can generally be found on the income statements of both a manufacturer and a service organization?
Question 50
Multiple Choice
Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Fees paid to the radio station for advertising
Question 51
Multiple Choice
Match each of the following terms with their correct description from the items listed below. -(direct materials + direct labour + manufacturing overhead) +/- the change in work-in-process inventory from the beginning to the end of the current period
Question 52
Multiple Choice
Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Depreciation on furniture in the factory lunchroom
Question 53
True/False
As costs are used up in the production of revenues, they are said to expire. Expired costs are called expenses.
Question 54
True/False
Costs incurred to produce future benefits would generally be categorized as liabilities.
Question 55
Multiple Choice
How is prime cost calculated?
Question 56
Essay
Allied Company showed the following costs for last month. Direct materials $40,000 Direct labour 35,000 Manufacturing overhead 52,000 Selling expense 17,000 Administrative expense 12,000 Last month, Allied produced and sold 20,000 units at a sales price per unit of $18. Assume no beginning or ending inventory balances for work-in-process and finished goods inventory. Required: Solve for the following amounts. A. total product cost for last month B. unit product cost for last month C. total period costs D. gross margin for last month E. operating income for last month
Question 57
Multiple Choice
Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Property taxes on the factory building
Question 58
Multiple Choice
Which labour cost is included in indirect labour?
Question 59
Multiple Choice
Blue Water Inc. had a gross margin for the month of February totalling $92,000. The company sold 6,000 units during the month at a sales price of $30 per unit. What was the amount of cost of goods sold for the month?