Solved

Figure 4-16 Samson Company Recently Installed an Activity-Based Relational Database

Question 125

Multiple Choice

Figure 4-16 Samson Company recently installed an activity-based relational database. Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed:
$400 per purchase order
$24 per machine hour, Process 1
$30 per machine hour, Process 2
$80 per engineering hour
Two products are produced by Special Products: L and M. The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2. Other processes include engineering, product handling, and procurement. Product L goes through Process 1 while Product M goes through Process 2. The product relational table for Special Products is as follows:
Figure 4-16 Samson Company recently installed an activity-based relational database. Using the information contained in the activity relational table, the following pool rates were computed: $400 per purchase order $24 per machine hour, Process 1 $30 per machine hour, Process 2 $80 per engineering hour Two products are produced by Special Products: L and M. The plant has two manufacturing processes, Process 1 and Process 2. Other processes include engineering, product handling, and procurement. Product L goes through Process 1 while Product M goes through Process 2. The product relational table for Special Products is as follows:   Refer to Figure 4-16. What is the unit cost of Product M? A)  $ 18.80 B)  $504.00 C)  $ 10.60 D)  $ 12.00 Refer to Figure 4-16. What is the unit cost of Product M?


A) $ 18.80
B) $504.00
C) $ 10.60
D) $ 12.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions