Multiple Choice
If the revenue for a product (in dollars) is , and the average revenue per unit is
,
, find
.
A) $900 per unit
B) $0.7 per unit
C) $90 per unit
D) $0 per unit
E) does not exist
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q30: A graph of <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="A graph
Q31: Given <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Given ,
Q32: Use the graph of <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg" alt="Use
Q33: Suppose the figure shows the total cost
Q34: For the given function, find the slope
Q36: Use properties of limits and algebraic methods
Q37: In this problem, cost, revenue, and profit
Q38: Write the equation of the tangent line
Q39: Differentiate the given function. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4005/.jpg"
Q40: A chain of auto service stations has