Multiple Choice
The weekly cost C of producing units x in a manufacturing process is given by .The number of units x produced in t hours is given by .
Find the cost of the units produced in 6 hours.
A) 11,855
B) 11,850
C) 11,846
D) 13,350
E) 11,854
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q1: Determine whether the statement is true
Q2: Let f (x)= 2x + 1,g(x)=
Q3: The spread of a contaminant is
Q5: Find ( f − g )(x).
Q6: Find <span class="ql-formula" data-value="g \circ
Q7: Let f (x)= 3x,g (x)= x
Q8: The total numbers of Navy personnel
Q9: Find <span class="ql-formula" data-value="f \circ
Q10: Find <span class="ql-formula" data-value="g \circ
Q11: Evaluate the indicated function for