Multiple Choice
Canevari Corporation makes a product that uses a material with the following standards: The company budgeted for production of 1,300 units in April, but actual production was 1,200 units. The company used 3,750 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 4,100 kilos of the direct material at a total cost of $8,610. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for April is:
A) $360 F
B) $410 U
C) $410 F
D) $360 U
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q20: Viel Urban Diner is a charity supported
Q54: Cicchetti Corporation uses customers served as its
Q57: Shelby Boat Wash's cost formula for its
Q59: Mulberry Clinic uses patient-visits as its measure
Q60: Tammo Jeep Tours operates jeep tours in
Q61: Jiminian Clinic uses client-visits as its measure
Q62: Eliezrie Corporation makes a product with the
Q63: Rothrock Clinic uses patient-visits as its measure
Q140: Comparing actual results to a budget based
Q165: At Cady Corporation, maintenance is a variable