Multiple Choice
Eliezrie Corporation makes a product with the following standard costs: In January the company's budgeted production was 7,400 units but the actual production was 7,500 units. The company used 45,580 kilos of the direct material and 2,030 direct labor-hours to produce this output. During the month, the company purchased 48,500 kilos of the direct material at a cost of $53,350. The actual direct labor cost was $18,473 and the actual variable overhead cost was $7,714. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The variable overhead efficiency variance for January is:
A) $836 F
B) $836 U
C) $880 F
D) $880 U
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Ishibashi Snow Removal's cost formula for its
Q57: Shelby Boat Wash's cost formula for its
Q58: Canevari Corporation makes a product that uses
Q59: Mulberry Clinic uses patient-visits as its measure
Q60: Tammo Jeep Tours operates jeep tours in
Q61: Jiminian Clinic uses client-visits as its measure
Q63: Rothrock Clinic uses patient-visits as its measure
Q64: Juenemann Kennel uses tenant-days as its measure
Q65: Tabeling Corporation manufactures and sells a single
Q66: The following data have been provided by