Multiple Choice
Laredo manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Laredo allocates joint costs using the relative sales value method.
The amount of joint cost allocated to Nuts would be:
A) $32,000.
B) $40,000.
C) $48,000.
D) $60,000.
E) $80,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q8: A trade-off in a decision situation sometimes
Q21: A factory that makes a part has
Q64: Allegiance, Inc. has $125,000 of inventory that
Q66: Ortega Interiors provides design services to residential
Q67: Riverside Company manufactures G and H in
Q68: Stoffers Corporation manufactures products J, K, and
Q71: Summers Corporation is composed of five
Q72: Waltherboro Company recently discontinued the manufacture
Q73: Two months ago, Victory Corporation purchased 4,500
Q74: Occular is studying whether to drop a