Multiple Choice
Laredo manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Laredo allocates joint costs using the relative sales value method.
The amount of joint cost allocated to Nuts and Bolts, respectively, would be:
A) $32,000 and $40,000.
B) $32,000 and $48,000.
C) $48,000 and $32,000.
D) $40,000 and $32,000.
E) $40,000 and $40,000.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q19: A firm that decides to emphasize those
Q62: Factors in a decision problem that cannot
Q73: The concept of a relevant cost can
Q76: Smythe Manufacturing has 27,000 labor hours available
Q77: Indiana Corporation has $200,000 of joint processing
Q79: Johnstone Company makes two products: Carpet
Q81: Maddox, a division of Stanley Enterprises, currently
Q82: CompuTronics, a manufacturer of computer peripherals,
Q83: Which of the following costs should
Q84: The City of Miami is about to