Solved

Johnston Corporation Manufactures a Single Product That It Sells for $30

Question 181

Multiple Choice

Johnston Corporation manufactures a single product that it sells for $30 per unit.The company has the following cost structure: Johnston Corporation manufactures a single product that it sells for $30 per unit.The company has the following cost structure:   Last year there was no beginning inventory.During the year,20,000 units were produced and 17,000 units were sold. The company's net operating income for the year under variable costing is: A) $110,000 B) $149,000 C) $161,000 D) $170,000 Last year there was no beginning inventory.During the year,20,000 units were produced and 17,000 units were sold. The company's net operating income for the year under variable costing is:


A) $110,000
B) $149,000
C) $161,000
D) $170,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions