Multiple Choice
Given the following information, determine the cost of goods sold for December 31 using the FIFO perpetual inventory method. December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
A) $281.25
B) $332.10
C) $282.15
D) $290.70
E) $210.30
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q4: Upon taking a physical count of its
Q5: Given the following information, determine the cost
Q6: The cost of an inventory item includes
Q9: Direct Sales, Inc. had cost of goods
Q10: A company had 270 units of inventory
Q12: Given the following items and costs as
Q13: LIFO inventory value is often less than
Q45: A company's cost of goods sold was
Q131: The Inventory account is a controlling account
Q134: When applying the lower of cost or