Multiple Choice
A company had 270 units of inventory at a cost of $154 each on March 1. On March 5, the company purchased 470 units of inventory for $174 each. On March 10, the company purchased 170 units for $214 each. On March 20, 540 units were sold. Given this information, determine the cost of the 540 units sold using the weighted average periodic inventory method. (Do not round your intermediate calculations; round the final answer to nearest dollar amount.)
A) $64,949.
B) $70,380.
C) $72,380.
D) $94,791.
E) $96,791.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q5: Given the following information, determine the cost
Q6: The cost of an inventory item includes
Q8: Given the following information, determine the cost
Q9: Direct Sales, Inc. had cost of goods
Q12: Given the following items and costs as
Q13: LIFO inventory value is often less than
Q14: LIFO is the preferred inventory costing method
Q15: Given the following information, determine the cost
Q131: The Inventory account is a controlling account
Q134: When applying the lower of cost or