Multiple Choice
Given the following information, determine the cost of goods sold at December 31 using the weighted average periodic inventory method: December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
A) $282.15
B) $332.10
C) $290.70
D) $284.70
E) $210.30
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q4: An overstatement of ending inventory will cause<br>A)
Q57: Damaged and obsolete goods:<br>A)Are never included in
Q58: A merchandiser that uses a periodic inventory
Q59: A company markets a climbing kit and
Q61: Toys "R" Us had cost of goods
Q64: Given the following items and costs as
Q65: Given the following information, determine the cost
Q66: If the shipping terms are _, ownership
Q150: A company had inventory of 5 units
Q230: An advantage of the _ method of