Solved

Dataport Company Reports the Following Annual Cost Data for Its

Question 50

Essay

Dataport Company reports the following annual cost data for its single product:
Dataport Company reports the following annual cost data for its single product:    This product is normally sold for $230 per unit. If Dataport increases its production to 100,000 units, while sales remain at the current 89,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing? Assume the company has idle capacity to increase current production. This product is normally sold for $230 per unit. If Dataport increases its production to 100,000 units, while sales remain at the current 89,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing? Assume the company has idle capacity to increase current production.

Correct Answer:

verifed

Verified

$3,738,000/89,000 units = $42 FOH per un...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions