Multiple Choice
[The following information applies to the questions displayed below.]
The Starbright Corporation has compiled the following data.The company intends to use this information to develop standard costs per unit for its single product:
Direct materials = $50 per ton
Direct labor = $12.75 per hour
Variable manufacturing overhead = $5 per direct labor hour
Fixed manufacturing overhead = $18,700
Expected production = 1,700 units
Each unit of the company's single product requires 2.5 tons of direct materials and 22.5 hours to manufacture.
-What is the standard cost for direct labor per unit for Starbright's single product? (Round your answer to the nearest dollar. )
A) $100 per unit
B) $287 per unit
C) $180 per unit
D) $285 per unit
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q77: A standard cost is the per unit
Q78: EJB Company used a "normal" production level
Q79: [The following information applies to the questions
Q80: Favorable standard cost variances are normally closed
Q81: The calculation of the labor rate variance
Q83: Which statement is true regarding a standard
Q84: If the actual cost per pound of
Q85: If the standard quantity of materials is
Q86: Excessive overtime hours worked by direct labor
Q87: Standard cost system overhead variances<br>Rogers Manufacturing produces