Multiple Choice
Assume that total output consists of 4 apples and 6 oranges and that apples cost $1 each and oranges cost $0.50 each. In this case, the value of GDP is:
A) 10 pieces of fruit.
B) $7.
C) $8.
D) $10.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q96: Real GDP is a better measure of
Q97: National income differs from net national product
Q98: If GDP (measured in billions of current
Q99: GDP is all of the following except
Q100: There are a number of statistics computed
Q102: When a firm sells a product out
Q103: A worker with two jobs is counted:<br>A)
Q104: Net national product equals GNP:<br>A) plus net
Q105: It is a national income accounting rule
Q106: The GDP deflator is a:<br>A) Laspeyres price