Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Macroeconomics Study Set 39
Exam 2: The Data of Macroeconomics
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 101
Multiple Choice
Assume that total output consists of 4 apples and 6 oranges and that apples cost $1 each and oranges cost $0.50 each. In this case, the value of GDP is:
Question 102
Multiple Choice
When a firm sells a product out of inventory, investment expenditures ______ and consumption expenditures ______.
Question 103
Multiple Choice
A worker with two jobs is counted:
Question 104
Multiple Choice
Net national product equals GNP:
Question 105
Multiple Choice
It is a national income accounting rule that all expenditure on purchases of products in the economy is necessarily equal to:
Question 106
Multiple Choice
The GDP deflator is a:
Question 107
Multiple Choice
When bread is baked but put away for later sale, this is called:
Question 108
Essay
Real GDP per capita is an imperfect measure of economic well-being because it does not value home production or production in the underground economy, among other factors. Give at least two examples that show why the omission of these types of items will make a difference in evaluating economic well-being. One example should explain how the omissions distort comparisons of economic well-being across countries and the other example should explain how the omission distorts comparisons of economic well-being in the same country over time.
Question 109
Multiple Choice
According to the definition used by the U.S. Bureau of Labor Statistics, people are considered to be unemployed if they:
Question 110
Multiple Choice
Imputed values included in GDP are the:
Question 111
Multiple Choice
All of the following actions are investments in the sense of the term used by macroeconomists except:
Question 112
Multiple Choice
The market value of all final goods and services produced within an economy in a given period of time is called:
Question 113
Multiple Choice
A farmer grows wheat and sells it to a miller for $1; the miller turns the wheat into flour and sells it to a baker for $3; the baker uses the flour to make bread and sells the bread for $6. The value added by the miller is: