Exam 19: The Logic of Individual Choice: the Foundation of Supply and Demand
Exam 1: Economics and Economic Reasoning121 Questions
Exam 2: The Production Possibility Model, Trade, and Globalization111 Questions
Exam 3: Economic Institutions144 Questions
Exam 4: Supply and Demand151 Questions
Exam 5: Using Supply and Demand136 Questions
Exam 6: Describing Supply and Demand: Elasticities176 Questions
Exam 7: Taxation and Government Intervention169 Questions
Exam 8: Market Failure Versus Government Failure160 Questions
Exam 9: Comparative Advantage, Exchange Rates, and Globalization107 Questions
Exam 10: International Trade Policy82 Questions
Exam 11: Production and Cost Analysis I160 Questions
Exam 12: Production and Cost Analysis II129 Questions
Exam 13: Perfect Competition137 Questions
Exam 14: Monopoly and Monopolistic Competition231 Questions
Exam 15: Oligopoly and Antitrust Policy111 Questions
Exam 16: Real-World Competition and Technology86 Questions
Exam 17: Work and the Labor Market130 Questions
Exam 18: Who Gets What the Distribution of Income100 Questions
Exam 19: The Logic of Individual Choice: the Foundation of Supply and Demand134 Questions
Exam 20: Game Theory, Strategic Decision Making, and Behavioral Economics76 Questions
Exam 21: Thinking Like a Modern Economist67 Questions
Exam 22: Behavioral Economics and Modern Economic Policy87 Questions
Exam 23: Microeconomic Policy, Economic Reasoning, and Beyond111 Questions
Select questions type
The following table lists the utility that Sarah receives from consuming bananas at $0.25 a banana. What is the marginal utility of consuming the fourth banana? Number of bananas Total utility 0 0 1 10 2 22 3 32 4 40 5 46
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
It is common for fashion trends to follow celebrity fashion choices. This is an example of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
If Steve willingly consumes another slice of pizza, you can be sure that his marginal utility is:
(Multiple Choice)
4.7/5
(49)
To choose, based on the principle of rational choice, among combinations of goods with a cost in money, one must compare:
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Refer to the following graph.
An indifference curve with a constant marginal rate of substitution is shown by:

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Refer to the following graph.
The marginal utility curve associated with this total utility curve is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Focal point equilibria definitely violate the principle of rational choice.
(True/False)
4.8/5
(41)
Refer to the graph shown.
Assuming each carnival game costs $1 and each Ferris wheel ride costs $2, a consumer with $10 to spend will optimally choose to consume at point:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
To calculate the total utility of consuming N quantity of a product:
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
If the average utility of good A is 15 and the average utility of good B is 25, you should:
(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
Crackerjacks cost twice as much as Doritos. Fred maximizes utility by buying eight boxes of Crackerjacks and some number of bags of Doritos. If the last box of Crackerjacks gives Fred 100 units of utility, you can conclude that:
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Steve has two choices for taking classes. Each is three credits and meets three hours a week, so we assume they have equal monetary costs. If Steve chooses to take a modern dance class instead of an economics class, it must be that for Steve the opportunity cost of taking a modern dance class exceeds the opportunity cost of taking an economics class.
(True/False)
4.9/5
(25)
Experiments based on the "ultimatum game" indicate that people are generally:
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
Jason is faced with two options: A BMW costing $40,000 gives him an additional 800 units of utility, and a laser printer costing $1,000 gives him an additional 25 units of utility. Rational choice theory would predict that he would choose:
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
In choosing between two products, a rational consumer will choose the product that gives her the:
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
If the price of one Weight Watchers' frozen dinner is $2 and the price of one dozen jelly doughnuts is $3, which of the following would Kent, a utility maximizing consumer, buy with his $6? 

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Showing 21 - 40 of 134
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)