Exam 5: Solving for the Unknown: a How to Approach to Solving Equations
Exam 1: Whole Number: How to Dissect and Solve Word Problems55 Questions
Exam 2: Fractions71 Questions
Exam 3: Decimals62 Questions
Exam 4: Banking67 Questions
Exam 5: Solving for the Unknown: a How to Approach to Solving Equations65 Questions
Exam 6: Percents and Their Applications48 Questions
Exam 7: Discounts: Trade and Cash68 Questions
Exam 8: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis62 Questions
Exam 9: Payroll62 Questions
Exam 10: Simple Interest49 Questions
Exam 11: Promissory Notes, Simple Discount Notes and the Discount Process56 Questions
Exam 12: Compound Interest and Present Value56 Questions
Exam 13: Annuities and Sinking Funds45 Questions
Exam 14: Installment Buying38 Questions
Exam 15: The Cost of Home Ownership49 Questions
Exam 16: How to Read, Analyze, and Interpret Financial Reports74 Questions
Exam 17: Appreciation53 Questions
Exam 18: Inventory and Overhead56 Questions
Exam 19: Sales Excise and Property Taxes55 Questions
Exam 20: Life, Fire and Auto Insurance57 Questions
Exam 21: Stocks, Bonds and Mutual Funds61 Questions
Exam 22: Business Statistics52 Questions
Select questions type
When an equation uses addition, the variable can be solved by the opposite process: subtraction.
(True/False)
4.9/5
(29)
Scholastic Books sells 4 times as many textbooks as Keller Publishing; together they sold 7,775 textbooks. How many did Scholastic sell?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Belts cost $160 per carton, and shoes cost $465 per carton. If an order comes in for a total of 88 cartons for $19,265, what is the number of cartons of belts? (Hint: Let S = cartons of shoes.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Ryan Small budgets 1/8 of his weekly salary for food. Ryan's food bill is $80. What is his weekly salary?
(Essay)
5.0/5
(34)
In Johnson Corporation, the first shift produced 8 1/2 times as many lightbulbs as the second shift. If the total lightbulbs produced was 24,700, how many lightbulbs were produced on shift 2?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Over the past month, 700 trucks were sold. Abe sold 6 times as many as Joe. How many did each sell?
(Essay)
4.9/5
(41)
One-ninth of all sales at a local Subway are for cash. If cash sales for the week were $690, what were Subway's total sales?
(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
Brian Smith sells sets of movie posters ($12) and baseball cards ($8) at a local flea market. Last Sunday, Brian's total sales were $840. People bought 4 times as many movie posters as baseball cards. How many of each did Brian sell? Check your answer.
(Essay)
4.9/5
(37)
The cost of oil is 6 times the cost of wood. The total bill for oil and wood is $700. What was the expense for each?
(Essay)
4.9/5
(28)
Joe Berry and Jane Rose received a total of $180,000 from a deceased relative's estate. They decided to put away $80,000 in a trust for their child and divide the remainder into 3/4 for Jane and 1/4 for Joe. How much will Jane receive?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
At Shaw's Market, apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of apples? (Hint: Let A = cases of apples.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Showing 41 - 60 of 65
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)