Exam 22: Standard Costs and Balanced Scorecard
Exam 1: Introduction to Financial Statements183 Questions
Exam 2: A Further Look at Financial Statements201 Questions
Exam 3: The Accounting Information System226 Questions
Exam 4: Merchandising Operations and the Multiple-Step Income Statement221 Questions
Exam 5: Reporting and Analyzing Inventory201 Questions
Exam 6: Fraud, Internal Control, and Cash209 Questions
Exam 7: Reporting and Analyzing Receivables220 Questions
Exam 8: Reporting and Analyzing Long-Lived Assets227 Questions
Exam 9: Reporting and Analyzing Liabilities245 Questions
Exam 10: Reporting and Analyzing Stockholders Equity215 Questions
Exam 11: Statement of Cash Flows170 Questions
Exam 12: Financial Analysis: The Big Picture211 Questions
Exam 13: Managerial Accounting151 Questions
Exam 14: Job Order Costing150 Questions
Exam 15: Process Costing129 Questions
Exam 16: Activity-Based Costing147 Questions
Exam 17: Cost-Volume-Profit156 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues81 Questions
Exam 19: Incremental Analysis166 Questions
Exam 20: Budgetary Planning158 Questions
Exam 21: Budgetary Control and Responsibility Accounting154 Questions
Exam 22: Standard Costs and Balanced Scorecard161 Questions
Exam 23: Planning for Capital Investments156 Questions
Select questions type
The standard direct labor cost for producing one unit of product is 5 direct labor hours at a standard rate of pay of $20. Last month, 15,000 units were produced and 73,500 direct labor hours were actually worked at a total cost of $1,350,000. The direct labor quantity variance was
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
A standard cost system may be used with a job order cost system but not with a process cost system.
(True/False)
4.8/5
(37)
It is possible that a company's financial statements may report inventories at
(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
Scorpion Production Company planned to use 1 yard of plastic per unit budgeted at $81 a yard. However, the plastic actually cost $80 per yard. The company actually made 3,900 units, although it had planned to make only 3,300 units. Total yards used for production were 3,960. How much is the total materials variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Edgar, Inc. has a materials price standard of $2.00 per pound. Six thousand pounds of materials were purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials used was 6,000 pounds, although the standard quantity allowed for the output was 5,400 pounds.
Edgar, Inc.'s materials quantity variance is
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Once set, normal standards should not be changed during the year.
(True/False)
4.8/5
(37)
Which of the following is not considered an advantage of using standard costs?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Use the following information for questions
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct labor rate per hour is
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
A company uses 20,000 pounds of materials for which it paid $6.00 a pound. The materials price variance was $15,000 unfavorable. What is the standard price per pound?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Which of the following statements about standard costs is false?
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Use the following information for questions
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct materials price per pound is
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Clark Company manufactures a product with a standard direct labor cost of two hours at $18.00 per hour. During July, 2,000 units were produced using 4,200 hours at $18.30 per hour. The labor quantity variance was
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
The use of standard costs in inventory costing is prohibited in financial statements.
(True/False)
4.9/5
(31)
Clark Company manufactures a product with a standard direct labor cost of two hours at $18.00 per hour. During July, 2,000 units were produced using 4,200 hours at $18.30 per hour. The labor price variance was
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Showing 81 - 100 of 161
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)