Exam 22: Standard Costs and Balanced Scorecard
Exam 1: Introduction to Financial Statements183 Questions
Exam 2: A Further Look at Financial Statements201 Questions
Exam 3: The Accounting Information System226 Questions
Exam 4: Merchandising Operations and the Multiple-Step Income Statement221 Questions
Exam 5: Reporting and Analyzing Inventory201 Questions
Exam 6: Fraud, Internal Control, and Cash209 Questions
Exam 7: Reporting and Analyzing Receivables220 Questions
Exam 8: Reporting and Analyzing Long-Lived Assets227 Questions
Exam 9: Reporting and Analyzing Liabilities245 Questions
Exam 10: Reporting and Analyzing Stockholders Equity215 Questions
Exam 11: Statement of Cash Flows170 Questions
Exam 12: Financial Analysis: The Big Picture211 Questions
Exam 13: Managerial Accounting151 Questions
Exam 14: Job Order Costing150 Questions
Exam 15: Process Costing129 Questions
Exam 16: Activity-Based Costing147 Questions
Exam 17: Cost-Volume-Profit156 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues81 Questions
Exam 19: Incremental Analysis166 Questions
Exam 20: Budgetary Planning158 Questions
Exam 21: Budgetary Control and Responsibility Accounting154 Questions
Exam 22: Standard Costs and Balanced Scorecard161 Questions
Exam 23: Planning for Capital Investments156 Questions
Select questions type
Alex Co. prepared its income statement for management using a standard cost accounting system. Which of the following appears at the "standard" amount?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
A company developed the following per unit materials standards for its product: 3 pounds of direct materials at $5 per pound. If 12,000 units of product were produced last month and 37,500 pounds of direct materials were used, the direct materials quantity variance was
(Multiple Choice)
4.7/5
(27)
Dillon has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Dillon used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970. Dillon's total labor variance is
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
A company developed the following per-unit standards for its product: 2 gallons of direct materials at $8 per gallon. Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800. The direct materials price variance for last month was
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
If actual costs are greater than standard costs, there is a(n)
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
The standard rate of pay is $20 per direct labor hour. If the actual direct labor payroll was $117,600 for 6,000 direct labor hours worked, the direct labor price (rate) variance is
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
The overhead controllable variance relates primarily to fixed overhead costs.
(True/False)
4.8/5
(44)
The costing of inventories at standard cost for external financial statement reporting purposes is
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
A managerial accountant
1. does not participate in the standard setting process.
2. provides knowledge of cost behaviors in the standard setting process.
3. provides input of historical costs to the standard setting process.
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Edgar, Inc. has a materials price standard of $2.00 per pound. Six thousand pounds of materials were purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials used was 6,000 pounds, although the standard quantity allowed for the output was 5,400 pounds.
Edgar, Inc.'s total materials variance is
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Actual costs that vary from standard costs always indicate inefficiencies.
(True/False)
4.8/5
(36)
An advantage of standard costs is that they simplify costing of inventories and reduce clerical costs.
(True/False)
4.7/5
(40)
The total variance is $35,000. The total materials variance is $14,000. The total labor variance is twice the total overhead variance. What is the total overhead variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
If standard costs are incorporated into the accounting system,
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
If the labor quantity variance is unfavorable and the cause is inefficient use of direct labor, the responsibility rests with the
(Multiple Choice)
4.8/5
(49)
The total standard cost to produce one unit of product is shown
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $6 per pound. In producing 2,000 units, Dillon used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135. Dillon's materials quantity variance is
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Standard cost + price variance + quantity variance = Budgeted cost.
(True/False)
4.9/5
(41)
The predetermined overhead rate for Zane Company is $5, comprised of a variable overhead rate of $3 and a fixed rate of $2. The amount of budgeted overhead costs at normal capacity of $150,000 was divided by normal capacity of 30,000 direct labor hours, to arrive at the predetermined overhead rate of $5. Actual overhead for June was $8,900 variable and $5,400 fixed, and 1,500 units were produced. The direct labor standard is 2 hours per unit produced. The total overhead variance is
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Showing 121 - 140 of 161
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)