Exam 22: Standard Costs and Balanced Scorecard
Exam 1: Introduction to Financial Statements183 Questions
Exam 2: A Further Look at Financial Statements201 Questions
Exam 3: The Accounting Information System226 Questions
Exam 4: Merchandising Operations and the Multiple-Step Income Statement221 Questions
Exam 5: Reporting and Analyzing Inventory201 Questions
Exam 6: Fraud, Internal Control, and Cash209 Questions
Exam 7: Reporting and Analyzing Receivables220 Questions
Exam 8: Reporting and Analyzing Long-Lived Assets227 Questions
Exam 9: Reporting and Analyzing Liabilities245 Questions
Exam 10: Reporting and Analyzing Stockholders Equity215 Questions
Exam 11: Statement of Cash Flows170 Questions
Exam 12: Financial Analysis: The Big Picture211 Questions
Exam 13: Managerial Accounting151 Questions
Exam 14: Job Order Costing150 Questions
Exam 15: Process Costing129 Questions
Exam 16: Activity-Based Costing147 Questions
Exam 17: Cost-Volume-Profit156 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues81 Questions
Exam 19: Incremental Analysis166 Questions
Exam 20: Budgetary Planning158 Questions
Exam 21: Budgetary Control and Responsibility Accounting154 Questions
Exam 22: Standard Costs and Balanced Scorecard161 Questions
Exam 23: Planning for Capital Investments156 Questions
Select questions type
The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 11,200 gallons of direct materials that actually cost $42,400 were used to produce 6,000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
(Multiple Choice)
4.8/5
(49)
An unfavorable labor quantity variance indicates that the actual number of direct labor hours worked was greater than the number of direct labor hours that should have been worked for the output attained.
(True/False)
4.9/5
(36)
The final decision as to what standard costs should be is the responsibility of
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
In developing a standard cost for direct materials, a price factor and a quantity factor must be considered.
(True/False)
4.9/5
(42)
A company uses 40,000 gallons of materials for which they paid $7.00 a gallon. The materials price variance was $80,000 favorable. What is the standard price per gallon?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Dillon has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Dillon used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970. Dillon's labor quantity variance is
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Edgar, Inc. has a materials price standard of $2.00 per pound. Six thousand pounds of materials were purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials used was 6,000 pounds, although the standard quantity allowed for the output was 5,400 pounds.
Edgar, Inc.'s materials price variance is
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
The per-unit standards for direct materials are 2 pounds at $5 per pound. Last month, 11,200 pounds of direct materials that actually cost $53,000 were used to produce 6,000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Use the following information for questions
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct labor hours per unit is
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Which one of the following describes the total overhead variance?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Use the following information for questions
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct materials quantity per unit is
(Multiple Choice)
5.0/5
(39)
A company purchases 20,000 pounds of materials. The materials price variance is $4,000 favorable. What is the difference between the standard and actual price paid for the materials?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
The standard predetermined overhead rate must be based on direct labor hours as the standard activity index.
(True/False)
4.8/5
(41)
Showing 141 - 160 of 161
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)