Exam 9: Inventories: Additional Valuation Issues

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers.For a recent shipment, the company paid $3,000 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups.Group 1 consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.25 each.Group 2 consists of 5,500 pieces that are expected to sell for 0.60 each.Group 3 consists of 500 pieces that are expected to sell for $1.20 each.Using the relative sales value method, what is the cost per item in group 1?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

The gross profit method of inventory valuation is invalid when

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

A markup of 40% on cost is equivalent to what markup on selling price?

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)

On January 1, 2010, the merchandise inventory of Glaus, Inc.was $800,000.During 2010 Glaus purchased $1,600,000 of merchandise and recorded sales of $2,000,000.The gross profit rate on these sales was 25%.What is the merchandise inventory of Glaus at December 31, 2010?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Use the following information for questions. Miles Company, a wholesaler, budgeted the following sales for the indicated months: Use the following information for questions. Miles Company, a wholesaler, budgeted the following sales for the indicated months:    All merchandise is marked up to sell at its invoice cost plus 20%.Merchandise inventories at the beginning of each month are at 30% of that month's projected cost of goods sold. -The cost of goods sold for the month of June is anticipated to be All merchandise is marked up to sell at its invoice cost plus 20%.Merchandise inventories at the beginning of each month are at 30% of that month's projected cost of goods sold. -The cost of goods sold for the month of June is anticipated to be

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

When the conventional retail inventory method is used, markdowns are commonly ignored in the computation of the cost to retail ratio because

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Crane Sales Company uses the retail inventory method to value its merchandise inventory.The following information is available for the current year: Crane Sales Company uses the retail inventory method to value its merchandise inventory.The following information is available for the current year:   If the ending inventory is to be valued at the lower-of-cost-or-net realizable value, what is the cost to retail ratio? If the ending inventory is to be valued at the lower-of-cost-or-net realizable value, what is the cost to retail ratio?

(Multiple Choice)
4.8/5
(44)

A disadvantage of the gross profit method is that it uses past percentages in determining the markup.

(True/False)
4.7/5
(35)

A major advantage of the retail inventory method is that it

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Henke Co.uses the retail inventory method to estimate its inventory for interim statement purposes.Data relating to the computation of the inventory at July 31, 2010, are as follows: Henke Co.uses the retail inventory method to estimate its inventory for interim statement purposes.Data relating to the computation of the inventory at July 31, 2010, are as follows:   Under the lower-of-cost-or-net realizable value method, Henke's estimated inventory at July 31, 2010 is Under the lower-of-cost-or-net realizable value method, Henke's estimated inventory at July 31, 2010 is

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

On April 15 of the current year, a fire destroyed the entire uninsured inventory of a retail store.The following data are available: On April 15 of the current year, a fire destroyed the entire uninsured inventory of a retail store.The following data are available:   The amount of the inventory loss is estimated to be The amount of the inventory loss is estimated to be

(Multiple Choice)
4.8/5
(45)

Given the historical cost of product Dominoe is $65, the selling price of product Dominoe is $90, costs to sell product Dominoe are $16, and the cost to complete the product is $14, what is the amount that should be used to value the inventory under the lower-of-cost-or-net realizable value method?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

In the retail inventory method, abnormal shortages are deducted from both the cost and retail amounts and reported as a loss.

(True/False)
4.8/5
(28)

In a basket purchase, the cost of the individual assets acquired is determined on the basis of their relative sales value.

(True/False)
4.8/5
(39)

Which of the following statements is incorrect regarding the lower-of-cost-or-net realizable value (LCNRV)?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

Fry Corporation's computation of cost of goods sold is: Fry Corporation's computation of cost of goods sold is:   The average days to sell inventory for Fry are The average days to sell inventory for Fry are

(Multiple Choice)
4.7/5
(49)

At the end of the fiscal year, Apha Airlines has an outstanding purchase commitment for the purchase of 1 million gallons of jet fuel at a price of $4.60 per gallon for delivery during the coming summer.The company prices its inventory at the LCNRV.If the market price for jet fuel at the end of the year is $4.25, how would this situation be reflected in the annual financial statements?

(Multiple Choice)
4.9/5
(27)

What condition is not necessary in order to use the retail method to provide inventory results?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Under International Financial Reporting Standards (IFRS), agricultural activity results in which of the following types of assets? I.Agricultural produce II.Biological assets

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Situations in which net realizable value is used to value inventory include

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
Showing 101 - 120 of 120
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)