Exam 9: Inventories: Additional Valuation Issues
Exam 1: Financial Accounting and Accounting Standards86 Questions
Exam 2: Conceptual Framework Underlying Financial Accounting123 Questions
Exam 3: The Accounting Information System110 Questions
Exam 4: Income Statement and Related Information59 Questions
Exam 5: Statement of Financial Position and Statement of Cash Flows111 Questions
Exam 6: Accounting and the Time Value of Money118 Questions
Exam 7: Cash and Receivables135 Questions
Exam 8: Valuation of Inventories: a Cost-Basis Approach136 Questions
Exam 9: Inventories: Additional Valuation Issues120 Questions
Exam 10: Acquisition and Disposition of Property, Plant, and Equipment137 Questions
Exam 11: Depreciation, Impairments, and Depletion123 Questions
Exam 12: Intangible Assets126 Questions
Exam 13: Current Liabilities, Provisions, and Contingencies129 Questions
Exam 14: Non-Current Liabilities108 Questions
Exam 15: Equity108 Questions
Exam 17: Investments74 Questions
Exam 18: Revenue83 Questions
Exam 19: Accounting for Income Taxes92 Questions
Exam 20: Accounting for Pensions and Postretirement Benefits100 Questions
Exam 21: Accounting for Leases105 Questions
Exam 22: Accounting Changes and Error Analysis78 Questions
Exam 23: Statement of Cash Flows112 Questions
Exam 24: Presentation and Disclosure in Financial Reporting83 Questions
Select questions type
Confectioners, a chain of candy stores, purchases its candy in bulk from its suppliers.For a recent shipment, the company paid $3,000 and received 8,500 pieces of candy that are allocated among three groups.Group 1 consists of 2,500 pieces that are expected to sell for $0.25 each.Group 2 consists of 5,500 pieces that are expected to sell for 0.60 each.Group 3 consists of 500 pieces that are expected to sell for $1.20 each.Using the relative sales value method, what is the cost per item in group 1?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
The gross profit method of inventory valuation is invalid when
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
A markup of 40% on cost is equivalent to what markup on selling price?
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
On January 1, 2010, the merchandise inventory of Glaus, Inc.was $800,000.During 2010 Glaus purchased $1,600,000 of merchandise and recorded sales of $2,000,000.The gross profit rate on these sales was 25%.What is the merchandise inventory of Glaus at December 31, 2010?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Use the following information for questions.
Miles Company, a wholesaler, budgeted the following sales for the indicated months:
All merchandise is marked up to sell at its invoice cost plus 20%.Merchandise inventories at the beginning of each month are at 30% of that month's projected cost of goods sold.
-The cost of goods sold for the month of June is anticipated to be

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
When the conventional retail inventory method is used, markdowns are commonly ignored in the computation of the cost to retail ratio because
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Crane Sales Company uses the retail inventory method to value its merchandise inventory.The following information is available for the current year:
If the ending inventory is to be valued at the lower-of-cost-or-net realizable value, what is the cost to retail ratio?

(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
A disadvantage of the gross profit method is that it uses past percentages in determining the markup.
(True/False)
4.7/5
(35)
A major advantage of the retail inventory method is that it
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Henke Co.uses the retail inventory method to estimate its inventory for interim statement purposes.Data relating to the computation of the inventory at July 31, 2010, are as follows:
Under the lower-of-cost-or-net realizable value method, Henke's estimated inventory at July 31, 2010 is

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
On April 15 of the current year, a fire destroyed the entire uninsured inventory of a retail store.The following data are available:
The amount of the inventory loss is estimated to be

(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Given the historical cost of product Dominoe is $65, the selling price of product Dominoe is $90, costs to sell product Dominoe are $16, and the cost to complete the product is $14, what is the amount that should be used to value the inventory under the lower-of-cost-or-net realizable value method?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
In the retail inventory method, abnormal shortages are deducted from both the cost and retail amounts and reported as a loss.
(True/False)
4.8/5
(28)
In a basket purchase, the cost of the individual assets acquired is determined on the basis of their relative sales value.
(True/False)
4.8/5
(39)
Which of the following statements is incorrect regarding the lower-of-cost-or-net realizable value (LCNRV)?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Fry Corporation's computation of cost of goods sold is:
The average days to sell inventory for Fry are

(Multiple Choice)
4.7/5
(49)
At the end of the fiscal year, Apha Airlines has an outstanding purchase commitment for the purchase of 1 million gallons of jet fuel at a price of $4.60 per gallon for delivery during the coming summer.The company prices its inventory at the LCNRV.If the market price for jet fuel at the end of the year is $4.25, how would this situation be reflected in the annual financial statements?
(Multiple Choice)
4.9/5
(27)
What condition is not necessary in order to use the retail method to provide inventory results?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Under International Financial Reporting Standards (IFRS), agricultural activity results in which of the following types of assets?
I.Agricultural produce
II.Biological assets
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Situations in which net realizable value is used to value inventory include
(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
Showing 101 - 120 of 120
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)