Exam 1: Introduction to Real Numbers and Algebraic Expressions
Exam 1: Introduction to Real Numbers and Algebraic Expressions374 Questions
Exam 2: Solving Equations and Inequalities280 Questions
Exam 3: Graphs of Linear Equations126 Questions
Exam 4: Polynomials: Operations167 Questions
Exam 5: Polynomials: Factoring154 Questions
Exam 6: Rational Expressions and Equations226 Questions
Exam 7: Graphs, Functions, and Applications178 Questions
Exam 8: Systems of Equations118 Questions
Exam 9: More on Inequalities105 Questions
Exam 10: Radical Expressions, Equations, and Functions124 Questions
Exam 11: Quadratic Equations and Functions91 Questions
Exam 12: Exponential Functions and Logarithmic Functions82 Questions
Select questions type
Substitute to find the value of the expression.
-In one store, bananas cost 60 cents per pound. The cost, in dollars, of x pounds of bananas is . What is the cost of pounds of bananas?
(Multiple Choice)
4.9/5
(48)
Substitute to find the value of the expression.
-Traveling at r kilometers per hour for t hours, a driver will travel rt kilometers. How far will Danny travel in 10 hours at a speed of 99 kilometers per hour?
(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
Solve the problem.
-The two charts show the weight gain of some people and the weight loss of other people. Use the information given to answer the question below.
What is the difference between the weight gain of Abe and the weight loss of Frank?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Showing 161 - 180 of 374
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)