Exam 2: Basic Cost Management Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Which of the following inventories would a company ordinarily hold for sale?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Play Time is a nursery school for pre-kindergarten children.The school has determined that the following biweekly revenues and costs occur at different levels of enrollment: Play Time is a nursery school for pre-kindergarten children.The school has determined that the following biweekly revenues and costs occur at different levels of enrollment:   The average cost per student when 16 students enroll in the school is: The average cost per student when 16 students enroll in the school is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

As the activity level increases, total fixed cost remains constant and unit fixed cost remains the same.

(True/False)
4.9/5
(33)

Amaz-a-nation reported the following data for the year just ended: sales revenue, $1,750,000; cost of goods sold, $980,000; cost of goods manufactured, $560,000; and selling and administrative expenses, $170,000.Amaz-a-nation's gross margin would be:

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

The accounting records of Younkin Corporation revealed the following selected costs: Sales commissions, $65,000; plant supervision, $190,000; and administrative expenses, $185,000.Younkin's period costs total:

(Multiple Choice)
4.7/5
(27)

The tuition that will be paid next semester by a college student who pursues a degree is a(n):

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Manufacturing costs are classified into four categories.

(True/False)
4.9/5
(29)

Guaranteed Appliance Co.produces washers and dryers in an assembly-line process.Labor costs incurred during a recent period were: corporate executives, $500,000; assembly-line workers, $180,000; security guards, $45,000; and plant supervisor, $110,000.The total of Guaranteed's direct labor cost was:

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

Product costs are:

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

How would a 5% sales commission paid to sales personnel be classified in a manufacturing company?

(Multiple Choice)
4.9/5
(27)

Which of the following employees would not be classified as indirect labor?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Fixed costs are costs that:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Sunk costs are irrelevant to all future decisions.

(True/False)
4.7/5
(37)

The Enrique Company recorded the following transactions for February 20x1: The Enrique Company recorded the following transactions for February 20x1:   Sales were $560,000, with sales prices determined by adding a 40% markup to the firm's manufacturing cost.The total cost of direct materials used, direct labor, and manufacturing overhead during the month was $285,000. Note: The materials account includes both direct materials and indirect materials. Required: Calculate the missing values. Sales were $560,000, with sales prices determined by adding a 40% markup to the firm's manufacturing cost.The total cost of direct materials used, direct labor, and manufacturing overhead during the month was $285,000. Note: The materials account includes both direct materials and indirect materials. Required: Calculate the missing values.

(Essay)
4.9/5
(37)

Which of the following is not an example of a variable cost?

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

The accounting records of Upton Company revealed the following information: The accounting records of Upton Company revealed the following information:   Upton's cost of goods sold is: Upton's cost of goods sold is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

The fixed costs per unit are $10 when a company produces 10,000 units of product.What are the fixed costs per unit when 8,000 units are produced?

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

The following equation -- Beginning finished goods + cost of goods manufactured − ending finished goods -- is used to calculate cost of goods sold during the period.

(True/False)
4.8/5
(28)

Which of the following is a period cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)

Peyton Manufacturing has the following data: Peyton Manufacturing has the following data:   If direct materials used during the year were $135,000, what was cost of goods manufactured? If direct materials used during the year were $135,000, what was cost of goods manufactured?

(Multiple Choice)
5.0/5
(26)
Showing 41 - 60 of 127
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)