Exam 12: Cost Accumulation, Tracing, and Allocation
Exam 1: An Introduction to Accounting204 Questions
Exam 2: Accounting for Accruals and Deferrals157 Questions
Exam 3: Accounting for Merchandising Businesses38 Questions
Exam 4: Internal Controls, Accounting for Cash, and Ethics38 Questions
Exam 5: Accounting for Receivables and Inventory Cost Flow57 Questions
Exam 6: Accounting for Long-Term Operational Assets157 Questions
Exam 7: Accounting for Liabilities208 Questions
Exam 8: Proprietorships, Partnerships, and Corporations144 Questions
Exam 9: Financial Statement Analysis172 Questions
Exam 10: An Introduction to Management Accounting155 Questions
Exam 11: Cost Behavior, Operating Leverage, and Profitability Analysis43 Questions
Exam 12: Cost Accumulation, Tracing, and Allocation211 Questions
Exam 13: Relevant Information for Special Decisions137 Questions
Exam 14: Planning for Profit and Cost Control156 Questions
Exam 15: Performance Evaluation162 Questions
Exam 16: Planning for Capital Investments172 Questions
Select questions type
Preston Company has three divisions. The company should consider a cost to be a direct cost of a division if:
(Multiple Choice)
4.7/5
(31)
Nature's Soap manufactures Bar soap and Liquid soap. Of the following costs, which would be an indirect cost to the Liquid Department?
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Sheddon Industries produces two products. The products' identified costs are as follows: Product A Product B Direct materials \ 23,000 \ 19,000 Direct labor \ 11,000 27,000 The company's overhead costs of $57,000 are allocated based on direct labor cost. Assume 7,000 units of product A and 8,000 units of Product B are produced. What is the cost per unit for product B? (Do not round intermediate calculations.)
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
The accuracy of managerial accounting information usually is more important than timeliness.
(True/False)
4.7/5
(37)
The Western and Pacific Railroad has two divisions, the Western Division and the Pacific Division. The company recently invested $8,000,000 to maintain its railroad track. Pertinent data for the two divisions are as follows: Total Miles Traveled: Western Division 800,000 Pacific Division 1,200,000
The amount of track improvement cost that should be allocated to the Western Division is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
The goal in allocating a cost to cost objects is to achieve a rational allocation.
(True/False)
4.7/5
(38)
Indirect costs are often pooled, and not allocated individually because:
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Which formula best represents the first step used to allocate an indirect cost to a cost object?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Southeast Manufacturing Company has identified the following cost objects: Cost Object 1: The cost of operating the finishing department
Cost Object 2: The cost of a particular product made in June
Cost Object 3: The cost of operating the factory
With respect to these cost objects, the cost of the salary of the supervisor of the finishing department is directly traceable to cost objects:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
State University's College of Business is divided into three departments, accounting, marketing, and management. Relevant information for each department is provided below: Cost Driver Accounting Marketing Management Number of gtudenta 700 400 200 Number of clageg 32 18 14 per semester Number of faculty 10 12 5 The Dean of the College of Business is trying to assign funds from the operating budget to the three departments. Assuming that the chair of each department is trying to attain the highest funding possible for his/her department, which of the following most accurately describes the allocation base that each chair will favor?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
The process of dividing a total cost into parts and assigning it to cost objects is known as:
(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
Assume that a factory seeks to allocate rent to several departments that occupy the factory. The factory is occupied by all of the departments. Which of the following is the most logical cost driver for allocating the factory rent?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Humphries Construction Company builds warehouses that range in size from 12,000 to 100,000 square feet. Which of the following would not be a rational base for allocating overhead costs to the warehouses?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Costs that can be traced to a cost object in a cost-effective way are called direct costs.
(True/False)
4.8/5
(34)
A predetermined overhead rate is calculated using estimated or predicted cost and volume data.
(True/False)
4.9/5
(33)
Alleghany Community College operates four departments. The square footage used by each department is shown below. Department Square Footage Accounting 7,000 Marketing 8,000 Technology 10,000 Sciences Total Alleghany's annual building rental cost is $260,000.What amount of rent expense should be allocated to the Sciences Department? (Do not round intermediate calculations.)
(Multiple Choice)
5.0/5
(27)
Blankenship Company operates a factory with two departments, X and Y. The utilities to heat and light the manufacturing facility would most likely be allocated to departments X and Y on the basis of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
The process of dividing a total cost into parts and assigning it to cost objects is known as:
(Multiple Choice)
4.8/5
(25)
Showing 181 - 200 of 211
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)