Exam 18: Inventory and Overhead

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Jane's April 1, inventory had a cost of $48,000 and a retail value of $70,000. During April, net purchases cost $210,000 with a retail value of $390,000. Net sales at retail for Jane for April were $280,000. Calculate the cost of ending inventory using the retail inventory method.

(Short Answer)
4.8/5
(37)

Jones Co. uses the retail inventory method. Given the following data, what is the ending inventory at cost? Sales at retail $80,000, net purchases at cost $41,200, net purchases at retail $66,800, beginning inventory at cost $22,400, beginning inventory at retail $36,800. Round cost ratio to the nearest whole percent.

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

LIFO doesn't always match the physical flow of goods but still can be used to calculate the flow of costs.

(True/False)
4.9/5
(39)

The weighted-average method is best used:

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

The specific identification method might be used by companies with high-cost items.

(True/False)
4.8/5
(41)

Jane and Bill Co. started with a beginning inventory of $90,000. Ending inventory was $110,000. Cost of goods was $260,000. Complete the inventory turnover at cost for Jane and Bill Co. (to the nearest tenth).

(Short Answer)
4.8/5
(43)

The cost ratio times ending inventory at cost equals ending inventory at retail.

(True/False)
4.9/5
(40)

Complete the table: Beg Inventory Units Unit Cost Dollar Cost Jan 1 10 \ 7.00 A Apr 11 30 \ 12.00 B May 17 40 \ 13.00 C Dec 5 20 \ 15.00 D

(Short Answer)
4.9/5
(32)

Match the following terms with their definitions. -Average inventory

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Complete the table, given 21 units are sold: Beg. Inventory Units Unit Cost Dollar Cost Jan 1 8 \ 6.00 A Apr 11 24 \ 11.00 B May 17 30 \ 14.00 C Dec 5 19 \ 16.00 D

(Short Answer)
4.9/5
(42)

Given a Beginning Inventory of 10 units at $7 per unit, and purchases (in order)of 30 units at $12 per unit, 40 units at $13 per unit, and 20 units at $15 per unit, calculate (ending inventory shows 20 units): LIFO FIFO Weighted-Average Cost of Ending Inventory A C E Cost of Goods Sold B D F 20 units not sold

(Short Answer)
4.9/5
(39)

Cost of goods sold equals cost of goods available for sale plus cost of ending inventory.

(True/False)
4.8/5
(27)

Calculate average inventory for the following: Beginning inventory: $123,485.23 Ending inventory: $99,173.16

(Short Answer)
4.8/5
(30)

With net sales of $40,000, beginning inventory at retail of $14,000, ending inventory at retail of $20,000, and cost of goods sold of $19,500, the inventory turnover at retail is (to the nearest hundredth):

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Calculate using the gross profit method for the following: Gross profit on sales: 47% Beginning inventory on July 1: $49,009 Net purchase: $18,252 Net sales at retail for July: $14,400

(Short Answer)
4.8/5
(36)

Finney's MMA Gym had a total of $1,300 worth of boxing gloves on June 1. The ending inventory for the month was $524. What was the cost of goods sold for June?

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Given the following: Units Unit Cost Dollar Cost Beginning Inventory Jan 1 20 \ 8.00 A May 10 15 \ 11.00 B June 30 17 \ 20.00 C Dec. 10 12 \ 21.00 D 24 units are not sold. Calculate each of the following: LIFO FIFO Weighted-Average Cost of Ending Inventory A C E Cost of Goods Sold B D F

(Short Answer)
4.7/5
(30)

Match the following terms with their definitions. -Overhead expense

(Multiple Choice)
4.8/5
(44)

Match the following terms with their definitions. -Retail method

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Stone Company uses the LIFO method. At the end of the period there are 22 units left in inventory. Given the following, the cost of ending inventory is: January 20 units at \ 70 \ 1,400 March 36 units at \ 65 \ 2,340 July 40 units at \ 80 \ 3,200

(Multiple Choice)
4.9/5
(26)
Showing 61 - 80 of 106
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)