Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations
Exam 1: Whole Numbers: How to Dissect and Solve Word Problems140 Questions
Exam 2: Fractions135 Questions
Exam 3: Decimals145 Questions
Exam 4: Banking99 Questions
Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations122 Questions
Exam 6: Percents and Their Applications152 Questions
Exam 7: Discounts: Trade and Cash137 Questions
Exam 8: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis123 Questions
Exam 9: Payroll109 Questions
Exam 10: Simple Interest99 Questions
Exam 11: Promissory Notes, Simple Discount Notes, and the Discount Process106 Questions
Exam 12: Compound Interest and Present Value112 Questions
Exam 13: Annuities and Sinking Funds103 Questions
Exam 14: Installment Buying76 Questions
Exam 15: The Cost of Home Ownership96 Questions
Exam 16: How to Read, Analyze, and Interpret Financial Reports118 Questions
Exam 17: Depreciation89 Questions
Exam 18: Inventory and Overhead106 Questions
Exam 19: Sales, Excise, and Property Taxes106 Questions
Exam 20: Life, Fire, and Auto Insurance121 Questions
Exam 21: Stocks, Bonds, and Mutual Funds152 Questions
Exam 22: Business Statistics99 Questions
Select questions type
One-eleventh of all sales at Joe's Diner are for cash. If cash sales for the week were $380, what were Joe's total sales?
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Clare Frances sells air fresheners for automobiles for $6.00 and powdered air cans for $4.00. Total sales were $196. Customers bought 4 times as many air fresheners as powdered air cans. How many of each was sold? A. Number air fresheners; B. Number powdered air cans
(Short Answer)
4.7/5
(32)
The cost of oil is 6 times the cost of wood. The total bill for oil and wood is $700. What was the expense for each? A. Cost of oil; B. Cost of wood
(Short Answer)
4.8/5
(33)
One day Marika Company produced 6 times as many wood stoves as Barry Company. If the difference in their production is 15, how many stoves did Barry produce that day?
(Short Answer)
4.8/5
(39)
Momentum Electronics produces 4 times as many E-readers on shift 1 as it does on shift 2. If a total of 85 E-readers were produced, how many were made on shift 1?
(Short Answer)
4.9/5
(28)
Coffee costs $12 per case, and tea costs $8 per case. If an order comes in for a total of 250 cases for $2,400, what was the specific number of cases of tea?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Solve for the unknown, showing all work. (If necessary, round to the nearest hundredth.)
1,105 = B + 82
(Short Answer)
4.9/5
(33)
Over the past month, 900 trucks were sold. Abe sold 4 times as many as Joe. How many did each sell?
A. Number of trucks Abe sold. B. Number of trucks Joe sold.
(Short Answer)
4.9/5
(31)
A local Walmart sells sweatpants ($7)and jackets ($14). If total sales were $6,160 and customers bought 8 times as many sweatpants as jackets, what would be the number of jackets sold?
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
When an equation uses addition, the variable can be solved by the opposite process: subtraction.
(True/False)
4.7/5
(36)
Staples has a discount on flash drives and boxes of computer paper. It offers flash drives for $6 each and boxes of computer paper for $40 each box. If total sales on these discount items is $4200 for the week, and customers bought 5 times as many flash drives as boxes of computer paper, how many boxes of computer paper were sold?
(Multiple Choice)
4.7/5
(26)
Lucy and Ayu sold a total of 1,080 iPads. Lucy sold 7 times as many as Ayu. How many did each sell? A. Number Lucy sold; B. Number Ayu sold.
(Short Answer)
4.8/5
(33)
Showing 21 - 40 of 122
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)