Exam 1: The Basics
Exam 1: The Basics329 Questions
Exam 2: Linear Equations and Inequalities310 Questions
Exam 3: Linear Equations and Inequalities in Two Variables155 Questions
Exam 4: Systems of Linear Equations135 Questions
Exam 5: Exponents and Polynomials300 Questions
Exam 6: Factoring295 Questions
Exam 7: Rational Expressions302 Questions
Exam 8: Roots and Radicals215 Questions
Exam 9: Quadratic Equations212 Questions
Select questions type
If 6 people invest $700 each in a stamp collection and after a year the collection is worth $4,050, how much did each person lose?
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible. 

(Short Answer)
4.8/5
(41)
Work the following problem using the rule for addition of real numbers. 

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
State the property or properties that justify the following statement. 

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Use the information in the table shown here to answer the following question. How many seconds have gone by between the time at which he has traveled 231 feet and the time at which his speed is 228.1 miles per hour? 

(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible. 

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question.
If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Showing 81 - 100 of 329
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)