Exam 8: Evaluating Variances From Standard Costs
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting191 Questions
Exam 2: Job Order Costing178 Questions
Exam 3: Process Cost Systems182 Questions
Exam 4: Activity Based Costing110 Questions
Exam 5: Cost Volume Profit Analysis210 Questions
Exam 6: Variable Costing for Management Analysis153 Questions
Exam 7: Budgeting182 Questions
Exam 8: Evaluating Variances From Standard Costs166 Questions
Exam 9: Evaluating Decentralized Operations204 Questions
Exam 10: Differential Analysis and Product Pricing165 Questions
Exam 11: Capital Investment Analysis177 Questions
Exam 12: Lean Manufacturing and Activity Analysis123 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows171 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis183 Questions
Select questions type
The direct labor time variance measures the efficiency of the direct labor force.
(True/False)
4.9/5
(36)
Accounting systems that use standards for product costs are called budgeted cost systems.
(True/False)
4.8/5
(31)
Favorable fixed factory overhead volume variances are never harmful, since achieving them encourages managers to run the factory above normal capacity.
(True/False)
4.9/5
(38)
Prepare an income statement (through income before income tax) for presentation to management, using the following data from the records of Greenway Manufacturing Company for November of the current year: 

(Short Answer)
4.9/5
(35)
The following data relate to direct labor costs for the current period:
What is the direct labor rate variance?

(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Sally's Chocolate Company makes gourmet cupcakes which are sold by the dozen. Compute the standard cost for one dozen cupcakes, based on the following standards: 

(Short Answer)
4.8/5
(41)
The formula to the compute direct labor time variance is to calculate the difference between
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
The standard factory overhead rate is $10 per direct labor hour ($8 for variable factory overhead and $2 for fixed factory overhead) based on 100% of normal capacity of 30,000 direct labor hours. The standard cost and the actual cost of factory overhead for the production of 5,000 units during May were as follows:
What is the amount of the fixed factory overhead volume variance?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
At the end of the fiscal year, the variances from standard are usually transferred to the finished goods account.
(True/False)
4.8/5
(43)
Standard costs are divided into which of the following components?
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
The standard cost is how much a product should cost to manufacture.
(True/False)
5.0/5
(31)
Oak Company produces a chair that requires 6 yards of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 48,875 yards.
Journalize the entry to record the standard direct materials used in production.
(Short Answer)
5.0/5
(33)
The following data is given for the Bahia Company:
Overhead is applied on standard labor hours.
The fixed factory overhead volume variance is

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
*Actual hours are equal to standard hours for units produced.
Tthe variable factory overhead controllable variance is

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Standard costs should always be revised when they differ from actual costs.
(True/False)
4.9/5
(31)
Ruby Company produces a chair that requires 5 yards of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 43,600 yards at a cost of $7.55 per yard.
Determine:
(a) price variance
(b) quantity variance
(c) cost variance.
(Short Answer)
4.9/5
(36)
Compute the standard cost for one pair of boots, based on the following standards for each pair of boots: 

(Short Answer)
4.8/5
(41)
At the end of the fiscal year, variances from standard costs are usually transferred to the
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Ruby Company produces a chair that requires 5 yards of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,400 chairs were manufactured, using 43,700 yards at a cost of $7.30 per yard.
Determine:
(a) price variance
(b) quantity variance
(c) total cost variance.
(Short Answer)
4.7/5
(32)
Showing 121 - 140 of 166
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)