Exam 4: Getting Behind the Demand and Supply Curves

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

An equilibrium market basket is one that

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Correct Answer:
Verified

A

A rising marginal cost curve below the average variable cost curve means

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Correct Answer:
Verified

A

The decline in additional satisfaction received as more and more units of a commodity are consumed (the consumption of other commodities held constant)is known as the law of

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Correct Answer:
Verified

E

The change in total variable cost for producing an extra unit is the same as the change in ________ cost.

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

A payment for resources purchased by a firm from outside suppliers is a(n)

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Cost functions show

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

The following question are based on the following table: The following question are based on the following table:    -The total fixed cost is -The total fixed cost is

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

In the previous question,if marginal cost for the 101st unit is $0.70,average variable cost must be

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

The additional satisfaction received from consuming an additional unit of a commodity is called the

(Multiple Choice)
5.0/5
(33)

The law of diminishing marginal utility implies that

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

The following question are based on the following information. Five adolescents are willing to buy the latest iPhone game at these prices: The following question are based on the following information. Five adolescents are willing to buy the latest iPhone game at these prices:    -A $1 price increase would reduce the quantity demanded in this market by -A $1 price increase would reduce the quantity demanded in this market by

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

To an individual firm,its costs represent

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

The following question are based on the following graph: The following question are based on the following graph:    -At 50 units of output per day,total fixed cost is -At 50 units of output per day,total fixed cost is

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

The fact that a single large factory may be more efficient than several smaller factories of the same total capacity is a reflection of

(Multiple Choice)
4.9/5
(48)

The following schedule shows the utility Mr. Pomeroy derives from consumption of various amounts of food per day. Use it to answer the next question. The following schedule shows the utility Mr. Pomeroy derives from consumption of various amounts of food per day. Use it to answer the next question.    -A person who eats a first chocolate from a box of candies,and a second,then a third,and so on (and nothing else),in an afternoon experiences a -A person who eats a first chocolate from a box of candies,and a second,then a third,and so on (and nothing else),in an afternoon experiences a

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

The experience of 1971 price ceilings on oil taught us that a price ceiling curbs technological research and development in an activity where

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

The following question are based on the following table: The following question are based on the following table:    -The total cost of producing three units is -The total cost of producing three units is

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

A consumer's demand curve slopes downward because as the

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

The following question are based on the following table: The following question are based on the following table:    -The marginal cost of producing the first unit is -The marginal cost of producing the first unit is

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Tonight,after grading this economics exam,your instructor plans to spend $6 at a local pub.From the information in the table,how many dollars will your instructor spend on beer and how many on chips? Tonight,after grading this economics exam,your instructor plans to spend $6 at a local pub.From the information in the table,how many dollars will your instructor spend on beer and how many on chips?

(Multiple Choice)
5.0/5
(27)
Showing 1 - 20 of 75
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)