Exam 15: Cost Allocation: Joint Products and Byproducts
Exam 1: The Accountants Vital Role in Decision Making33 Questions
Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes60 Questions
Exam 3: Cost-Volume-Profit Analysis41 Questions
Exam 4: Job Costing49 Questions
Exam 5: Activity-Based Costing and Management40 Questions
Exam 6: Master Budget and Responsibility Accounting50 Questions
Exam 7: Flexible Budgets, Variances, and Management Control: I47 Questions
Exam 8: Flexible Budgets, Variances, and Management Control: II35 Questions
Exam 9: Income Effects of Denominator Level on Inventory Valuation52 Questions
Exam 10: Analysis of Cost Behaviour80 Questions
Exam 11: Decision Making and Relevant Information54 Questions
Exam 12: Pricing Decisions, Product Profitability Decisions, and Cost Management36 Questions
Exam 13: Strategy, Balanced Scorecard, and Profitability Analysis43 Questions
Exam 14: Period Cost Allocation38 Questions
Exam 15: Cost Allocation: Joint Products and Byproducts57 Questions
Exam 16: Revenue and Customer Profitability Analysis29 Questions
Exam 17: Process Costing50 Questions
Exam 18: Spoilage, Rework, and Scrap62 Questions
Exam 19: Inventory Cost Management Strategies46 Questions
Exam 20: Capital Budgeting: Methods of Investment Analysis42 Questions
Exam 21: Transfer Pricing and Multinational Management Control Systems45 Questions
Exam 22: Multinational Performance Measurement and Compensation62 Questions
Select questions type
Match each of the following costs with the appropriate joint production process cost classification.
-Raw milk for dairy processing
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Helen Company processes 30,000 litres of direct materials to produce two products, Zander and Ifso. Zander, a byproduct, sells for $5 per litre, and Ifso, the main product, sells for $70 per litre. The following information is for July:
The manufacturing costs totalled $145,000; beginning inventory $3,000.
Required:
1. Prepare a July income statement assuming that Helen Company recognizes the byproduct net realizable value when production is completed. The company uses FIFO for the inventory flow assumption.
2. Prepare the journal entry to record the byproduct sales.

(Essay)
4.9/5
(34)
Which of the following is NOT a reason underlying the importance of allocations for inventory costing and cost of goods sold computations?
(Multiple Choice)
4.9/5
(49)
In each of the following industries, identify possible joint (or severable) products at the splitoff point.
a. Coal
b. Petroleum
c. Dairy
d. Lamb
e. Lumber
f. Cocoa Beans
g. Christmas Trees
h. Salt
i. Cowhide
(Essay)
4.8/5
(42)
Use the information below to answer the following question(s).
Raynor Manufacturing purchases trees from Tree Nursery and processes them up to the splitoff point, where two products (paper and pencil casings) are obtained. The products are then sold to an independent company that markets and distributes them to retail outlets. The following information was collected for the month of October.
Trees processed:
50 trees (yield is 30,000 sheets of paper and 30,000 pencil casings and no scrap)
Cost of purchasing 50 trees and processing them up to the splitoff point to yield 30,000 sheets of paper and 30,000 pencil casings is $1,500.
Raynor Manufacturing's accounting department reported no beginning inventories; however, ending inventory amounts reflected 1,000 sheets of paper in stock.
-What is the paper's sales value at the splitoff point?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Which of the following is FALSE concerning manufacturing of joint products and joint costing?
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
The incremental benefit or (loss) of processing Jarlon into Jaxton is
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Match each of the following costs with the appropriate joint production process cost classification.
-Sawdust from a sawmill
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Answer the following question(s) using the information below.
The Oxnard Corporation processes a liquid component up to the splitoff point where two products, Mr. DirtOut and Mr. SinkClean, are produced and sold. There was no beginning inventory. The following material was collected for the month of January:
Direct materials processed: 250,000 litres (242,500 litres of good product)
The cost of purchasing 250,000 litres of direct materials and processing it up to the splitoff point to yield a total of 242,500 litres of good product was $380,000.
-When using the physical measures method, what is Mr. DirtOut's approximate production cost per unit?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Answer the following question(s) using the information below.
The Oxnard Corporation processes a liquid component up to the splitoff point where two products, Mr. DirtOut and Mr. SinkClean, are produced and sold. There was no beginning inventory. The following material was collected for the month of January:
Direct materials processed: 250,000 litres (242,500 litres of good product)
The cost of purchasing 250,000 litres of direct materials and processing it up to the splitoff point to yield a total of 242,500 litres of good product was $380,000.
-When using a physical volume measure, what is the approximate amount of joint costs that will be allocated to Mr. DirtOut and Mr. SinkClean?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Use the information below to answer the following question(s).
Beverage Drink Company processes direct materials up to the splitoff point, where two products, A and B, are obtained. The following information was collected for the month of July:
Direct materials processed: 2,500 litres (with 20 percent shrinkage)
Cost of purchasing 2,500 litres of direct materials and processing it up to the splitoff point to yield a total of 2,000 litres of good products was $4,500. There were no inventory balances of A and B.
Product A may be processed further to yield 1,375 litres of Product Z5 for an additional processing cost of $150. Product Z5 is sold for $25.00 per litre. There was no beginning inventory and ending inventory was 125 litres.
Product B may be processed further to yield 375 litres of Product W3 for an additional processing cost of $275. Product W3 is sold for $30.00 per litre. There was no beginning inventory and ending inventory was 25 litres.
-What is Product Z5's estimated net realizable value?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
A business which enters into a contract to purchase a product (or products) and will compensate the manufacturer under a cost reimbursement formula, should take an active part in the determination of how joint costs are allocated because
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
The incremental benefit or (loss) of processing Kharton into Kraxton is
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Yip Manufacturing purchases trees from Cheney Lumber and processes them up to the splitoff point where two products (paper and pencil casings) are obtained. The products are then sold to an independent company that markets and distributes them to retail outlets. The following information was collected for the month of May:
The cost of purchasing 100 trees and processing them up to the splitoff point to yield 70,000 sheets of paper and 60,000 pencil casings is $3,000.
Yip's Manufacturing's accounting department reported no beginning inventories and an ending inventory of 2,000 sheets of paper.
What are the paper's and the pencils' approximate weighted cost proportions using the sales value at splitoff method, respectively?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Use the information below to answer the following questions:
Argon Manufacturing Company processes direct materials up to the splitoff point where two products (U and V) are obtained and sold. The following information was collected for last quarter of the calendar year:
The cost of purchasing 20,000 gallons of direct materials and processing it up to the splitoff point to yield a total of 19,000 gallons of good products was $1,950,000.
Beginning inventories totaled 100 gallons for U and 50 gallons for V. Ending inventory amounts reflected 600 gallons of Product U and 1,050 gallons of Product V. October costs per unit were the same as November.
-What is the joint cost allocation to product U using the sales value at splitoff method?

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
If managers make processing or selling decisions using incremental revenue/incremental cost approach, which of the following statements is TRUE?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Framingham Ltd. produces three products out of a common process. The company currently uses the physical measures method to allocate joint costs to the three product lines: Leonid (L), Madagascar, (M) and Napoleon (N). The manager of the Napoleon product line is particularly disgruntled. He believes that his product line is allocated a disproportionate share of joint costs. In a recent managers' meeting, he argued that the company should consider using sales value as splitoff as the joint cost allocation method. He stated that his product is sold in a highly competitive market and increasing price is not an option.
The manager of the Leonid product line disagreed strongly. He stated that all products are sold in a competitive market place and that allocating joint costs on physical measures was simple and easily verifiable. The manager of the Madagascar product line sat quietly through the meeting and she did not seem to favour one method over the other.
As the assistant controller, you were asked by the controller to look into the concerns of the product line managers. The following additional information is available:
Product Line Physical Volume Unit Selling Price
Required:
As the assistant controller, prepare a report to the controller.

(Essay)
4.8/5
(37)
Showing 41 - 57 of 57
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)