Exam 7: Activity-Based Costing and Management
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting64 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts247 Questions
Exam 3: Cost Behavior237 Questions
Exam 4: Cost-Volume-Profit Analysis: a Managerial Planning Tool179 Questions
Exam 5: Job-Order Costing196 Questions
Exam 6: Process Costing177 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management178 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management124 Questions
Exam 9: Profit Planning186 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool180 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis172 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization166 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing170 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions172 Questions
Exam 15: Statement of Cash Flows185 Questions
Exam 16: Financial Statement Analysis191 Questions
Select questions type
Unit-level activities are performed each time a unit is produced.
(True/False)
4.7/5
(36)
Producing 10,000 units of a cell phone requires $300,000 of prime costs, uses 2,000 machine hours, and takes 1,200 setup hours. The activity rates are $40 per machine hour and $100 per setup hour. What is the unit cost of a cell phone?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Stinler Corporation manufactures curtains for retail stores and for individual customers. The retail chain buys 70% of the curtains produced. The individual customers purchase curtains in approximately equal quantities, where the orders are about the same size. Data concerning Stinler's customer activity are as follows:
Currently customer-driven costs are assigned to customers based on units sold, a unit-level driver.
Required:
A. Assign costs to customers by using an ABC approach.
B. Determine the selling (order filling and sales force) cost per unit sold for each type of customer.

(Essay)
4.7/5
(36)
Costs incurred to prevent poor quality in the products or services being produced are
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
The moving activity has an expected cost of $160,000. Expected direct labor hours are 40,000, and the expected number of moves is 80,000. The best activity rate for moving is
(Multiple Choice)
5.0/5
(33)
Heedy Company makes a product using two departments -Department 1 and Department 2. Information on these departments is as follows:



(Essay)
4.8/5
(29)
____________________ are financial and nonfinancial information items that describe individual activities.
(Short Answer)
4.7/5
(32)
Flynn Company has a JIT system in place. Each manufacturing cell is dedicated to the production of a single product or major subassembly. One cell, dedicated to the production of guitar pickups, has four operations: machining, finishing, assembly, and testing.
For the coming year, the pickup cell has the following budgeted costs and cell time (both at theoretical capacity):
During the year, the following actual results were obtained:




(Essay)
4.9/5
(37)
Activity inputs are the resources consumed by the activity in producing its output.
(True/False)
4.7/5
(36)
Figure 7-2.Steller Manufacturing has two classes of distributors: JIT distributors and non-JIT distributors. The JIT distributor places small, frequent orders and the non-JIT distributor tends to place larger, less frequent orders. Both types of distributors purchase the same product. The customer activities and costs for the previous quarter are found below:
-Refer to Figure 7-2. Calculate the total customer cost for the non-JIT distributor.

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Match each item with the correct statement below.
-Factors that measure the consumption of resources by activities.
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
The cost of recalls would be an example of a(n) ____________________.
(Short Answer)
4.7/5
(27)
Figure 7-3.Hamilton Company manufactures engines. Hamilton produces all the parts necessary for its engines except for one electronic component, which is purchased from two local suppliers: Traynor Inc. and Bello Company. Both suppliers are reliable and rarely deliver late; however, Traynor sells the component for $10.00 per unit and Bello sells the same component for $8.95. Hamilton purchases 70% of its components from Bello, because of the lower price. The total annual demand is 75,000 units.
-Refer to Figure 7-3. Calculate the total cost per component associated with using Bello Company as the supplier.


(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Factors that measure the consumption of activities by products and other cost objects are value-added costs.
(True/False)
4.9/5
(35)
Charlotte Company produces folding chairs. It takes the company 18,000 hours to produce 90,000 chairs.
Required:
A. What is the velocity in hours?
B. What is the cycle time in hours?
(Essay)
4.8/5
(35)
Packaging inspection and process acceptance are examples of ____.
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Complying with the filing requirements of the IRS is an example of a
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
____ is the length of time required to produce one product; ____ is the number of units that can be produced in a given period of time.
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Match each item with the correct statement below.
-Costs necessary to perform value-added activities with perfect efficiency.
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Showing 61 - 80 of 178
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)