Exam 2: Cost Terms, Concepts, and Classifications

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

What was the cost of goods sold (in thousands of dollars)for the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

What was the cost (in thousands of dollars)of the raw materials used in production during the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

What was the cost of the raw materials used in production (in thousands of dollars)during the year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)

Bill Pope has developed a new device that is so exciting he is considering quitting his job in order to produce and market it on a large-scale basis.Bill will rent a garage for $300 per month for production purposes.Utilities will cost $40 per month.Bill has already taken an industrial design course at the local community college to help prepare for this venture.The course cost $300.Bill will rent production equipment at a monthly cost of $800.He estimates the material cost will be $5 per unit,and the labour cost will be $3 per unit.He will hire workers and spend his time promoting the product.To do this,he will quit his job,which pays $3,000 per month.Advertising and promotion will cost $900 per month. Required: Complete the chart below by placing an "X" under each heading that helps to identify the cost involved.You can place an "X" under more than one heading for a single cost: for example,a cost may be a sunk cost,an overhead cost,and a product cost;you would place an "X" under each of these headings opposite the cost. * Between the alternatives of going into business to make the device or not going into business to make the device.See column heading "Differential Cost".

(Essay)
4.8/5
(34)

Use the following information to determine the gross margin for Pacific States Manufacturing for the year just ended (all amounts are in thousands of dollars):

(Essay)
4.9/5
(26)

A brewery produces many variety of beer.If the cost object is a particular brand of beer the factory supervisor salary is classified a/an _____________ cost of the brand of beer and a _____________ cost of the entire division.

(Multiple Choice)
5.0/5
(26)

Fred Adams is employed by the Cedar Manufacturing Company on their assembly line.Fred is paid $15 per hour for regular time,and time-and-a-half for all work in excess of 40 hours per week.During the two weeks of the pay period just completed,Fred reported the following: Fred Adams is employed by the Cedar Manufacturing Company on their assembly line.Fred is paid $15 per hour for regular time,and time-and-a-half for all work in excess of 40 hours per week.During the two weeks of the pay period just completed,Fred reported the following:    Required: Compute Fred's wages for each week and allocate Fred's wages for each week between direct labour cost and manufacturing overhead. Required: Compute Fred's wages for each week and allocate Fred's wages for each week between direct labour cost and manufacturing overhead.

(Essay)
4.8/5
(38)

Last month,a manufacturing company had the following operating results: Last month,a manufacturing company had the following operating results:   What was the cost of goods manufactured for the month? What was the cost of goods manufactured for the month?

(Multiple Choice)
4.7/5
(29)

The following data (in thousands of dollars)have been taken from the accounting records of Larner Corporation for the year just completed: The following data (in thousands of dollars)have been taken from the accounting records of Larner Corporation for the year just completed:    Required: (a. )Prepare a schedule of cost of goods manufactured in good form. (b. )Compute the cost of goods sold. (c. )Using data from your answers above as needed,prepare an income statement in good form. Required: (a. )Prepare a schedule of cost of goods manufactured in good form. (b. )Compute the cost of goods sold. (c. )Using data from your answers above as needed,prepare an income statement in good form.

(Essay)
4.9/5
(46)

The following data (in thousands of dollars)have been taken from the accounting records of Larsen Corporation for the year just ended: The following data (in thousands of dollars)have been taken from the accounting records of Larsen Corporation for the year just ended:    Required: (a. )Prepare a schedule of cost of goods manufactured in good form. (b. )Compute the cost of goods sold. (c. )Using data from your answers above as needed,prepare an income statement in good form. Required: (a. )Prepare a schedule of cost of goods manufactured in good form. (b. )Compute the cost of goods sold. (c. )Using data from your answers above as needed,prepare an income statement in good form.

(Essay)
4.8/5
(33)

Which of the following would NOT be treated as a product cost for external financial reporting purposes?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

If CD Company sells 50,000 units,what is the total expected cost per unit? (Do not round intermediate computations).Round final answer to the nearest cent.

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

If raw materials costing $35,000 were purchased during January,what were the total manufacturing costs for the month?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Variable costs are costs whose per unit costs vary as the activity level rises and falls.

(True/False)
4.9/5
(36)

What does manufacturing overhead cost consist of?

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

The following inventory and cost data for the just completed year are taken from the accounting records of Sankar Company: The following inventory and cost data for the just completed year are taken from the accounting records of Sankar Company:    Required: (a. )Calculate the cost of goods manufactured. (b. )Calculate the cost of goods sold Required: (a. )Calculate the cost of goods manufactured. (b. )Calculate the cost of goods sold

(Essay)
4.9/5
(41)

If the ending inventory of finished goods is understated,net income will be overstated.

(True/False)
4.9/5
(38)

What does conversion cost consist of?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

How would the cost of rent for a manufacturing plant generally be classified?

(Multiple Choice)
4.7/5
(43)

The following selected account balances for the year ended December 31 are provided for Amita Company: The following selected account balances for the year ended December 31 are provided for Amita Company:    In addition,you have the following information about inventories during the year:    Cleaning supplies are in the factory. Assume the company uses FIFO. Required: (a. )Calculate the cost of the 27,600 equivalent units that were produced during the year. (b. )Calculate the cost of the ending finished goods inventory. (c. )Calculate the cost of goods sold. In addition,you have the following information about inventories during the year: The following selected account balances for the year ended December 31 are provided for Amita Company:    In addition,you have the following information about inventories during the year:    Cleaning supplies are in the factory. Assume the company uses FIFO. Required: (a. )Calculate the cost of the 27,600 equivalent units that were produced during the year. (b. )Calculate the cost of the ending finished goods inventory. (c. )Calculate the cost of goods sold. Cleaning supplies are in the factory. Assume the company uses FIFO. Required: (a. )Calculate the cost of the 27,600 equivalent units that were produced during the year. (b. )Calculate the cost of the ending finished goods inventory. (c. )Calculate the cost of goods sold.

(Essay)
4.9/5
(46)
Showing 21 - 40 of 103
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)