Exam 20: Cost Curves-Part B
Exam 1: Budget Constraint-Part A59 Questions
Exam 1: Budget Constraint-Part B35 Questions
Exam 2: Preferences-Part A49 Questions
Exam 2: Preferences-Part B30 Questions
Exam 3: Utility-Part A57 Questions
Exam 3: Utility-Part B30 Questions
Exam 4: Choice-Part A64 Questions
Exam 4: Choice-Part B31 Questions
Exam 5: Demand-Part A80 Questions
Exam 5: Demand-Part B36 Questions
Exam 6: Revealed Preference-Part A58 Questions
Exam 6: Revealed Preference-Part B26 Questions
Exam 7: Slutsky Equation-Part A51 Questions
Exam 7: Slutsky Equation-Part B30 Questions
Exam 8: Buying and Selling-Part A75 Questions
Exam 8: Buying and Selling-Part B30 Questions
Exam 9: Intertemporal Choice-Part A61 Questions
Exam 9: Intertemporal Choice-Part B31 Questions
Exam 10: Asset Markets-Part A46 Questions
Exam 10: Asset Markets-Part B30 Questions
Exam 11: Uncertainty-Part A39 Questions
Exam 11: Uncertainty-Part B24 Questions
Exam 12: Risky Assets-Part A16 Questions
Exam 12: Risky Assets-Part B10 Questions
Exam 13: Consumers Surplus-Part A42 Questions
Exam 13: Consumers Surplus-Part B30 Questions
Exam 14: Market Demand-Part A101 Questions
Exam 14: Market Demand-Part B25 Questions
Exam 15: Equilibrium-Part A48 Questions
Exam 15: Equilibrium-Part B20 Questions
Exam 16: Auctions-Part A36 Questions
Exam 16: Auctions-Part B25 Questions
Exam 17: Technology-Part A52 Questions
Exam 17: Technology-Part B30 Questions
Exam 18: Profit Maximization-Part A53 Questions
Exam 18: Profit Maximization-Part B21 Questions
Exam 19: Cost Minimization-Part A78 Questions
Exam 19: Cost Minimization-Part B26 Questions
Exam 20: Cost Curves-Part A53 Questions
Exam 20: Cost Curves-Part B25 Questions
Exam 21: Firm Supply-Part A46 Questions
Exam 21: Firm Supply-Part B15 Questions
Exam 22: Industry Supply-Part A49 Questions
Exam 22: Industry Supply-Part B33 Questions
Exam 23: Monopoly-Part A76 Questions
Exam 23: Monopoly-Part B35 Questions
Exam 24: Monopoly Behavior-Part A34 Questions
Exam 24: Monopoly Behavior-Part B20 Questions
Exam 25: Factor Markets-Part A24 Questions
Exam 25: Factor Markets-Part B20 Questions
Exam 26: Oligopoly-Part A55 Questions
Exam 26: Oligopoly-Part B25 Questions
Exam 27: Game Theory-Part A34 Questions
Exam 27: Game Theory-Part B25 Questions
Exam 28: Game Applications-Part A34 Questions
Exam 28: Game Applications-Part B25 Questions
Exam 29: Behavioral Economics34 Questions
Exam 30: Exchange-Part A72 Questions
Exam 30: Exchange-Part B30 Questions
Exam 31: Production-Part A35 Questions
Exam 31: Production-Part B25 Questions
Exam 32: Welfare-Part A27 Questions
Exam 32: Welfare-Part B25 Questions
Exam 33: Externalities-Part A42 Questions
Exam 33: Externalities-Part B25 Questions
Exam 34: Information Technology-Part A24 Questions
Exam 34: Information Technology-Part B15 Questions
Exam 35: Public Goods-Part A26 Questions
Exam 35: Public Goods-Part B15 Questions
Exam 36: Asymmetric Information-Part A31 Questions
Exam 36: Asymmetric Information-Part B20 Questions
Select questions type
Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4 Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $3 each and cartoonists' labor costs $9 per hour, then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Correct Answer:
E
Mary Magnolia has variable costs equal to y2/F, where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 400 square feet, if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run, and if the price of a bouquet is $5 per unit, how many bouquets per month should she sell in the short run?
Free
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
Correct Answer:
C
if Mr.Dent Carr's total costs were 2s2 + 75s + 100, then if he repairs 25 cars, his average variable costs will be
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Correct Answer:
B
Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4, where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 400 old jokes for which he paid 4 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 3 dollars, then the total cost of producing 128 comics books is
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4.Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $1 each and cartoonists' labor costs $3 per hour, then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars, or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $650 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.75 per car, it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars, or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $450 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.80 per car, it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4, where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 1,600 old jokes for which he paid 3 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 2 dollars, then the total cost of producing 108 comics books is
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Mary Magnolia has variable costs equal to y2/F, where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 1,400 square feet, if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run, and if the price of a bouquet is $3 per unit, how many bouquets per month should she sell in the short run?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
if Mr.Dent Carr's total costs were 5s2 + 50s + 20, then if he repairs 10 cars, his average variable costs will be
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars, or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $550 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.75 per car, it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4.Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $2 each and cartoonists' labor costs $12 per hour, then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Mary Magnolia has variable costs equal to y2/F, where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 800 square feet, if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run, and if the price of a bouquet is $6 per unit, how many bouquets per month should she sell in the short run?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Mary Magnolia has variable costs equal to y2/F, where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 1,000 square feet, if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run, and if the price of a bouquet is $5 per unit, how many bouquets per month should she sell in the short run?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars, or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $300 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.75 per car, it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of
(Multiple Choice)
5.0/5
(33)
Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4.Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $3 each and cartoonists' labor costs $18 per hour, then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
if Mr.Dent Carr's total costs were 2s2 + 20s + 40, then if he repairs 10 cars, his average variable costs will be
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
if Mr.Dent Carr's total costs were 2s2 + 50s + 75, then if he repairs 25 cars, his average variable costs will be
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4, where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 400 old jokes for which he paid 2 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 5 dollars, then the total cost of producing 54 comics books is
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Mary Magnolia has variable costs equal to y2/F, where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 1,000 square feet, if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run, and if the price of a bouquet is $3 per unit, how many bouquets per month should she sell in the short run?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Showing 1 - 20 of 25
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)