Exam 6: Variable Costing and Performance Reporting
Exam 1: Managerial Accounting Concepts and Principles198 Questions
Exam 2: Job Order Costing and Analysis154 Questions
Exam 3: Process Costing and Analysis186 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing and Analysis172 Questions
Exam 5: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis180 Questions
Exam 6: Variable Costing and Performance Reporting177 Questions
Exam 7: Master Budgets and Performance Planning162 Questions
Exam 8: Flexible Budgets and Standard Costing177 Questions
Exam 9: Performance Measurement and Responsibility Accounting157 Questions
Exam 10: Relevant Costing for Managerial Decisions138 Questions
Exam 11: Capital Budgeting and Investment Analysis148 Questions
Exam 12: Reporting and Analyzing Cash Flows170 Questions
Exam 13: Analyzing Financial Statements183 Questions
Exam 14: Time Value of Money57 Questions
Exam 15: Basic Accounting for Transactions209 Questions
Exam 16: Accounting for Partnerships126 Questions
Select questions type
Given the following data, calculate product cost per unit under absorption costing. Direct labor \ 7 per urit Direct rmaterials \ 1 per urit Overhead Total variable overhead \ 20,000 Total fixed overhead \ 90,000 Expected urits to be produced 40,000 urits
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Under absorption costing, a company had the following unit costs when 8,000 units were produced. Direct labor \ 8.50 per unit Direct material \ 9.00 per unit Variable overhead \ 6.75 per unit Fixed overhead (\ 60,000/8,000 units ) Total production cost Compute the total production cost per unit under variable costing if 25,000 units had been produced.
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
When excess capacity exists, managers should accept a special order if the special order price exceeds the ________________________.
(Short Answer)
4.9/5
(31)
Gage Company reports the following information for its first year of operations: Units produced this year 7,000 units Units sold this year 6,500 units Direct materials \ 22 per unit Direct labor \ 30 per unit Variable overhead ? in total Fixed overhead \ 56,000 in total If the company's cost per unit of finished goods using variable costing is $63, what is total variable overhead?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Front Company had net income of $72,500 based on variable costing.Beginning and ending inventories were 800 units and 1,200 units, respectively.Assume the fixed overhead per unit was $7.90 for both the beginning and ending inventory.What is net income under absorption costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Sindler Corporation sold 3,000 units of its product at a price of $13 per unit.Total variable cost per unit is $7.50, consisting of $6.80 in variable production cost and $.70 in variable selling and administrative cost.Compute contribution margin for the company.
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Home Base, Inc.reports the following production cost information:
Beginning inventory 10,000 units Units produced 97,000 units Units sold 92,000 units Direct labor \ 17 per unit Direct materials \ 34 per unit Variable overhead \ 2,522,000 in total Fixed overhead \ 1,940,000 in tota Operating costs \ 2,000,000 in total Assume that productions costs have remained the same since the previous period and all units are sold for $137.00 per unit.
a.Compute production cost per unit under variable costing.
b.Compute production cost per unit under absorption costing.
c.Determine net income using variable costing.
d.Determine net income using absorption costing.
(Essay)
4.9/5
(33)
_______________________ is the amount remaining from sales revenues after all variable expenses have been deducted.
(Short Answer)
4.7/5
(32)
Absorption costing is useful because it reflects the full costs that sales must exceed for the company to be profitable.
(True/False)
4.8/5
(41)
Given Advanced Company's data, compute cost per unit of finished goods under absorption costing.
(Multiple Choice)
4.7/5
(31)
Cool Pools, a manufacturer of above ground pools, began operations on January 1 of the current year. During this time, the company produced 45,000 units and sold 44,000 units at a sales price of $60 per unit. Cost information for this year is shown in the following table:
Production costs Direct materials \ 11.25 per unit Direct labor \ 3.20 per unit Variable overhead \ 315,000 in total Fixed overhead \ 39,600 in total Nonproduction costs Variable selling and administrative \ 2,000 in total Fixed selling and administrative \ 6,000 in total
-Given the Cool Pools Company data, what is net income using absorption costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Under absorption costing, a company had the following unit costs when 10,000 units were produced:
Direct labor \ 2 per unit Direct material \ 3 per unit Variable overhead Total variable \ 9 per unit Fixed overhead (\ 50,000/10,000 units ) Total production cost The total production cost per unit under absorption costing if 25,000 units had been produced would be $11.
(True/False)
4.8/5
(37)
Peapod Company, a manufacturer of slippers, began operations on May 1 of the current year.During this time, the company produced 200,000 units and sold 180,000 units at a sales price of $36 per unit.Cost information for this period is shown in the following table:
Production costs Direct materials \ 4.00 per unit Direct labor \ 5.75 per unit Variable overhead \ 286,000 in tota. Fixed overhead \ 420,000 in tota. Non-production costs Variable selling and administrative \ 8,000 in total Fixed selling and administrative \ 30,000 in total a.Prepare Peapod's December 31 income statement for the current year under absorption costing.
b.Prepare Peapod's December 31 income statement for the current year under variable costing.
(Essay)
4.9/5
(43)
Under absorption costing, the product unit cost consists of direct labor, direct materials, variable overhead, and _______________________.
(Short Answer)
4.9/5
(41)
Materials Corporation sold 12,000 units of its product at a price of $67 per unit.Total variable cost per unit is $54.94, consisting of $45.05 in variable production cost and $9.89 in variable selling and administrative cost.Compute the contribution margin for the company.
(Essay)
4.8/5
(44)
Manufacturing overhead costs are those that can be traced directly to the product.
(True/False)
4.9/5
(35)
Given the following data, calculate the total product cost per unit under variable costing. Direct labor \ 3.50 per unit Direct materials \ 1.25 per unit Overhead Total variable overhead \ 41,400 Total fixed overhead \ 150,000 Expected units to be produced 18,000 units
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Showing 21 - 40 of 177
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)