Exam 6: Variable Costing and Performance Reporting

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Given the following data, total product cost per unit under absorption costing is $11.40. Direct labor \ 5 per unit Direct rmaterials \ 6 per unit Overhead Total variable overhead \ 32,800 Total fixed overhead \ 164,000 Expected urits to be produced

(True/False)
4.7/5
(31)

Given Advanced Company's data, compute cost of finished goods in inventory under absorption costing.

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Assume a company sells a given product for $12 per unit.How many units must be sold to break even if variable selling costs are $0.50 per unit, variable production costs are $3.50 per unit, and total fixed costs are $4,500,000?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

________________________ is the exact point where revenues equal expenses.

(Short Answer)
4.8/5
(40)

During a given year if a company produces and sells the same number of units, then beginning inventory units equal ending inventory units.

(True/False)
4.8/5
(44)

Assume a company sells a given product for $90 per unit.How many units must be sold to break even if variable selling costs are $2 per unit, variable production costs are $31 per unit, and total fixed costs are $1,799,946?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

A company reports the following information regarding its production cost: Units produced 22,000 units Direct labor \ 31 per unit Direct materials \ 27 per unit Variable overhead ? in total Fixed overhead \ 2,750,000 in total Required: Perform the following independent calculations. a.Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under variable costing is $240. b.Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under absorption costing is $240.

(Essay)
4.8/5
(38)

A company reports the following information regarding its production cost: Units produced 14,000 units Direct labor \ 13 per unit Direct materials \ 3 per unit Variable overhead ? in total Fixed overhead \ 56,000 in total Required: Perform the following independent calculations. a.Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under variable costing is $73. b.Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under absorption costing is $73.

(Essay)
4.9/5
(44)

During a given year, if a company produces more units than it sells, then ending inventory units will be less than beginning inventory units.

(True/False)
4.7/5
(41)

Managers should accept special orders provided the special order price exceeds full cost.

(True/False)
4.9/5
(46)

What costs are treated as product costs under the variable costing method?

(Essay)
4.7/5
(33)

The traditional costing approach assigns all manufacturing costs to products.

(True/False)
4.9/5
(36)

Assume a company sells a given product for $33.28 per unit.How many units must the company sell to break-even if variable selling costs are $1.40 per unit, variable production costs are $23.56 per unit, and total fixed costs are $2,080,000?

(Essay)
4.8/5
(43)

Given the following data, total product cost per unit under absorption costing will be $400 greater than total product cost per unit under variable costing. Direct labor Direct rmaterials \ 1.50 unit Overhead Total variable overhead \ 900,000 Total fixed overhead \ 1,200,000 Expected urits to be produced units

(True/False)
4.9/5
(32)

Anchovy, Inc., a producer of frozen pizzas, began operations this year.During this year, the company produced 16,000 cases of pizza and sold 15,000.At year-end, the company reported the following income statement using absorption costing: Sales (15,000\times\ 48) \ 720,000 Cost of goods sold (15,000\times\ 19) Gross margin \ 435,000 Selling and adrninistrative expenses Net incorne Production costs per case total $19, which consists of $15.50 in variable production costs and $3.50 in fixed production costs (based on the 16,000 units produced).Eight percent of total selling and administrative expenses are variable.Compute net income under variable costing.

(Short Answer)
4.8/5
(35)

Vision Tester, Inc., a manufacturer of optical glass, began operations on February 1 of the current year.During this time, the company produced 900,000 units and sold 800,000 units at a sales price of $12 per unit.Cost information for this year is shown in the following table: Production costs Direct materials \ 80 per unit Direct labor \ 70 per unit Variable overhead \ 500,000 in total Fixed overhead \ 450,000 in total Jon-production costs Variable selling and administrative \ 30,000 in total Fixed selling and administrative \ 490,000 in total Given this information, which of the following is true?

(Multiple Choice)
4.9/5
(51)

To convert variable costing income to absorption costing income, management will need to change the way fixed overhead costs are treated.

(True/False)
4.8/5
(39)

Which of the following statements is true regarding variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Variable costing is the only acceptable basis for both external reporting and tax reporting.

(True/False)
4.9/5
(32)

A variable costing income statement focuses attention on the relationship between costs and sales that is not evident from the absorption costing format.

(True/False)
4.8/5
(30)
Showing 101 - 120 of 177
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)