Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting172 Questions
Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting219 Questions
Exam 3: Job Costing267 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing, lean Production, and the Costs of Quality201 Questions
Exam 5: Process Costing224 Questions
Exam 6: Cost Behavior266 Questions
Exam 7: Cost-Volume-Profit Analysis182 Questions
Exam 8: Short Term Business Decisions203 Questions
Exam 9: The Master Budget and Responsibility Accounting178 Questions
Exam 10: Flexible Budgets and Standard Costs204 Questions
Exam 11: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard155 Questions
Exam 12: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money149 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows135 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis143 Questions
Select questions type
Indicate whether each of the following costs is a product cost or a period cost.Assume a manufacturer.
A)_________ Direct materials used in factory
B)_________ Factory utilities
C)_________ Salespersons' commissions
D)_________ Salary of plant manager
E)_________ Indirect materials used in factory
F)_________ Depreciation expense on store equipment
G)_________ Indirect labor incurred in factory
H)_________ Advertising expense
I)_________ Direct labor incurred in factory
J)_________ Factory machinery repairs and maintenance
K)_________ Depreciation expense on factory machinery
L)_________ Supplies used in store
M)_________ Plant insurance expired
(Essay)
4.8/5
(33)
Collectively,all costs such as design,customer service,etc.are part of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
You are trying to decide whether or not to sell back your accounting textbook at the end of the class.The cost you paid for the book is relevant to your decision.
(True/False)
4.8/5
(28)
All of the following activities are included in the value chain EXCEPT for:
(Multiple Choice)
4.9/5
(25)
Sunnybrook Orange Groves processes a variety of fresh juices.The company has the following expenses for July: Depreciation expense an bottling machines \ 63,000 Glass juice bottles \ 54,000 Comrissions for salespeople \ 27,000 Salaries of mutrition researchers \ 89,000 Costs of maintaining website used for custamer orders \ 4,000 Wages of factory workers \ 75,000 Freshess seals/caps for juice battles \ 3,000 Reconfiguring the factory layout \ 102,000 Custamer help line \ 2,000 Costs of refrigerated trucks used to deliver juice \ 17,000
- What is the total cost for the marketing category of the value chain?
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
First Sporting Equipment manufactures sporting goods.Selected costs from the past year include: Plastics used to make products \ 151,000 Heating and lighting costs for factory \ 73,000 Factory janitor wages \ 67,000 Costs of shipping to customers \ 11,000 Lubricants used in factory equipment \ 2,000 Lighting costs for sales office \ 17,000 Depreciation on factory equipment \ 23,000 Office supplies for sales office \ 4,000 Insurance costs for factory \ 15,000 Maintenance worker wages \ 99,000 Freight-in (on plastics) \ 8,000 Aluminum used to make products \ 175,000 Assembly-line worker wages \ 142,000 Salaries of salespeople \ 84,000
- Period costs for First Sporting Equipment totaled:
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Which element in the value chain would contain inventoriable costs for a manufacturer?
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Which type of company has the highest percentage of labor costs?
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Describe a company that has some elements of all three types of companies.It is part service company,part manufacturer,and part merchandiser.
(Essay)
4.9/5
(42)
Comfy Furniture Company manufactures furniture at its Akron,Ohio,factory.Some of its costs from the past year include: Depreciation on sales office \ 11,000 Depreciation on factory equipment \ 16,000 Factory supervisor salary \ 52,500 Sales commissions \ 23,000 Lubricants used in factory equipment \ 3,000 Insurance costs for factory \ 21,000 Wages paid to maintenance workers \ 115,000 Fabric used to upholster furniture \ 7,000 Freight-in (on raw materials) \ 2,500 Costs of delivery to customers \ 9,000 Wages paid to assembly-line workers \ 132,500 Lumber used to build product \ 72,000 Utilities in factory \ 44,500 Utilities in sales office \&26,500
-Product costs for Comfy Furniture Company totaled:
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Sunnybrook Orange Groves processes a variety of fresh juices.The company has the following expenses for July: Depreciation expense an bottling machines \ 63,000 Glass juice bottles \ 54,000 Comrissions for salespeople \ 27,000 Salaries of mutrition researchers \ 89,000 Costs of maintaining website used for custamer orders \ 4,000 Wages of factory workers \ 75,000 Freshess seals/caps for juice battles \ 3,000 Reconfiguring the factory layout \ 102,000 Custamer help line \ 2,000 Costs of refrigerated trucks used to deliver juice \ 17,000
-What is the total cost for the design category of the value chain?
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
A company is deciding whether to purchase hybrid cars for its salespeople or gasoline-engine cars.Which of the following costs would NOT be relevant to its decision?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
On the line in front of each statement,enter the letter corresponding to the term that best fits that statement.You may use a letter more than once and some letters may not be used at all.
A. Materials inventory E. Work in process inventary B. Service companies F. Manufacturing companies C. Merchandise inventory G. Merchandising companies D. Finished egods inventory ____ Typically have a single category of inventory
____ Resell products they previously purchased ready-made from suppliers
____ Do not have inventory for resale
____ Produce its own inventory
____ Transform raw materials into new finished products
____ Ready to sell inventory of manufacturers
____ Partially completed items of manufacturers
(Essay)
4.9/5
(36)
Raw materials,work in process and finished goods are the three types of inventory held by which of the following types of companies?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Differentiate between relevant and irrelevant costs and give an example using both.
(Essay)
4.8/5
(36)
Showing 201 - 219 of 219
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)