Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting172 Questions
Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting219 Questions
Exam 3: Job Costing267 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing, lean Production, and the Costs of Quality201 Questions
Exam 5: Process Costing224 Questions
Exam 6: Cost Behavior266 Questions
Exam 7: Cost-Volume-Profit Analysis182 Questions
Exam 8: Short Term Business Decisions203 Questions
Exam 9: The Master Budget and Responsibility Accounting178 Questions
Exam 10: Flexible Budgets and Standard Costs204 Questions
Exam 11: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard155 Questions
Exam 12: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money149 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows135 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis143 Questions
Select questions type
A restaurant is facing a decision about whether it should bake its own dinner rolls or whether it should continue to purchase the dinner rolls from a local bakery.Which of the following costs would be relevant to its decision?
(Multiple Choice)
4.7/5
(46)
What type of company resells products it previously purchased ready-made from suppliers?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Farm Fresh Dairy provided the following expense information for May: Assembly-line warkers' wages \ 72,000 Caps for milk bottles 2,000 Reconfigurig the assembly line 155,000 Custamer support hotline 8,000 Delivery expenses 17,000 Depreciation an factory equipment 81,000 Plastic milk bottles 52,000 Salaries of salespegple 63,000 Salaries of research scientists 84,000 Custamer toll-free order line 4,000
-What is the total cost for the design category of the value chain?
(Multiple Choice)
5.0/5
(38)
Backyards,Inc.,sells lawn furniture.Selected financial information for the most recent year follows. Beginning merchandise inventory on January 1 was $32,000.
Ending merchandise inventory on December 31 was $37,000.
Purchases during the year were $101,000.
Selling and administrative expenses were $75,000.
Sales for year were $257,000.
-
What was the value of goods available for sale?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Uniquely Me Shoppe,a clothing retailer,had the following total costs as grouped by value chain element: Research and development \ 53,000 Design \ 17,000 Purchases \ 99,000 Marketing \ 42,000 Distribution \ 68,000 Custumer service \ 27,000
-What were the company's period costs?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
When deciding to buy a new computer,all of the following should be considered EXCEPT for the:
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
For a manufacturer,beginning work in process would be equal to:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
A company has monthly fixed costs of $112,000.The variable costs are $5.00 per unit.If the sales price of a unit is $20.00 and we sell 8,000 units,the company's average fixed costs per unit will be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
Which of the following items would NOT be found in raw materials inventory for a furniture manufacturer?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
The financial statements of a merchandiser are more complex than those of a manufacturer.
(True/False)
4.9/5
(30)
A company has monthly fixed costs of $112,000.The variable costs are $5.00 per unit.If the sales price of a unit is $20.00 and we sell 8,000 units,the total sales revenue will be:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
An inventoriable cost could be the cost of the marketing and distribution of a product.
(True/False)
4.8/5
(27)
The only difference in the balance sheets of various types of businesses (for example,manufacturing vs.service)is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
On the line in front of each statement,enter the letter corresponding to the term that best fits that statement.You may use a letter more than once and some letters may not be used at all.
A. Direct costs E. Variable costs B. Marginal cost F. Indirect cost C. Average cost G. Surk cost D. Cunversion costs H. Differential cost ___ The total cost divided by the total volume
___ The difference in cost between two alternative courses of action
___ The combination of direct labor and manufacturing overhead costs
___ The cost of producing one more unit
___ Costs that can be traced to the cost object
(Essay)
4.8/5
(34)
When determining the cost of a manufactured product,a factory janitor's wages would be classified as:
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Service companies have the simplest accounting with regard to the income statement.
(True/False)
5.0/5
(35)
Showing 61 - 80 of 219
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)