Exam 9: Inventory Costing and Capacity Analysis
Exam 1: The Accountants Role in the Organization195 Questions
Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes224 Questions
Exam 3: Cost-Volume-Profit Analysis207 Questions
Exam 4: Job Costing199 Questions
Exam 5: Activity-Based Costing and Activity-Based Management175 Questions
Exam 6: Master Budget and Responsibility Accounting229 Questions
Exam 7: Flexible Budgets, Direct-Cost Variances, and Management Control180 Questions
Exam 8: Flexible Budgets, Overhead Cost Variances, and Management Control171 Questions
Exam 9: Inventory Costing and Capacity Analysis208 Questions
Exam 10: Determining How Costs Behave182 Questions
Exam 11: Decision Making and Relevant Information220 Questions
Exam 12: Pricing Decisions and Cost Management210 Questions
Exam 13: Strategy, Balanced Scorecard, and Strategic Profitability Analysis171 Questions
Exam 14: Cost Allocation, Customer-Profitability Analysis, and Sales-Variance Analysis170 Questions
Exam 15: Allocation of Support-Department Costs, Common Costs, and Revenues144 Questions
Exam 16: Cost Allocation: Joint Products and Byproducts125 Questions
Exam 17: Process Costing126 Questions
Exam 18: Spoilage, Rework, and Scrap125 Questions
Exam 19: Balanced Scorecard: Quality, Time, and the Theory of Constraints124 Questions
Exam 20: Inventory Management, Just-In-Time, and Simplified Costing Methods125 Questions
Exam 21: Capital Budgeting and Cost Analysis130 Questions
Exam 22: Management Control Systems, Transfer Pricing, and Multinational Considerations123 Questions
Exam 23: Performance Measurement, Compensation, and Multinational Considerations139 Questions
Select questions type
Under absorption costing, all variable manufacturing costs and all fixed manufacturing costs are included as inventoriable costs.
(True/False)
4.9/5
(44)
Answer the following questions using the information below:
Peggy's Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit. In the first month of operation, 2,000 units were produced and 1,750 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the month includes:
-What is cost of goods sold using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Answer the following questions using the information below:
Peggy's Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit. In the first month of operation, 2,000 units were produced and 1,750 units were sold. Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month. Other information for the month includes:
-What is operating income using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
Answer the following questions using the information below:
Ms. Janice Meyers, the company president, has heard that there are multiple breakeven points for every product. She does not believe this and has asked you to provide the evidence of such a possibility. Some information about the company for 2011 is as follows:
-What are breakeven sales in units using variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Answer the following questions using the information below:
Ms. Janice Meyers, the company president, has heard that there are multiple breakeven points for every product. She does not believe this and has asked you to provide the evidence of such a possibility. Some information about the company for 2011 is as follows:
-What are breakeven sales in units using absorption costing if the production units are actually 25,000?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
When production deviates from the denominator level, a production-volume variance always exists under absorption costing.
(True/False)
5.0/5
(39)
Under both variable and absorption costing, all variable manufacturing costs are inventoriable costs.
(True/False)
4.7/5
(40)
For benchmarking purposes it is best to use master-budget capacity because all competitors use about the same about of capacity for production.
(True/False)
4.7/5
(40)
Answer the following questions using the information below:
Kory's Auto produces and sells an auto part for $60.00 per unit. In 2011, 100,000 parts were produced and 75,000 units were sold. Other information for the year includes:
-What is the inventoriable cost per unit using variable costing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
It is most difficult to estimate ________ because of the need to predict demand for the next few years.
(Multiple Choice)
5.0/5
(39)
Answer the following questions using the information below:
Kory's Auto produces and sells an auto part for $60.00 per unit. In 2011, 100,000 parts were produced and 75,000 units were sold. Other information for the year includes:
-What is the inventoriable cost per unit using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
The marketing manager's performance evaluation is most fair when based on a denominator level using:
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Data from normal costing and standard costing are used in pricing and product-mix decisions.
(True/False)
4.8/5
(31)
Using practical capacity is best for evaluating the marketing manager's performance for a particular year.
(True/False)
4.9/5
(32)
________ reduces theoretical capacity for unavoidable operating interruptions.
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Showing 21 - 40 of 208
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)