Exam 7: How Are Relevant Revenues and Costs Used to Make Decisions

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

All of the following are qualitative factors that a company should consider in a make-or-buy decision except:

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

The following monthly financial data is for Tina's T-Shirt Company.The company makes 25,000 T-shirts each month. Total monthly data at Per unit 25,000 units Sales revenue \ 10.00 \ 250,000 Variable costs Contribution margin \ 112,500 Fixed costs 98,000 Profit \ 14,500 Tina is approached by a local youth camp that would like to have 2,000 T-shirts produced.The camp asked Tina to produce the shirts for $9.00 each rather than the standard price of $10.00.Tina can produce up to 28,000 shirts a month,so the special order will not affect regular customer sales.Variable costs per unit will remain at $5.50,but production of the shirts will require a special machine that costs $2,500.This special order will have no other effect on monthly fixed costs. (1)Using differential analysis,determine whether Tina would be better off accepting or rejecting the special order. (2)Assume Tina can only produce 25,000 T-shirts per month,and that regular customer sales would decrease as a result of the special order.Using differential analysis,determine whether Tina would be better off accepting or rejecting the special order.

(Essay)
4.9/5
(35)

Exhibit 7-5 Accounting Services,Inc.has two customers.Customer X generates $600,000 in income after direct fixed costs are deducted,and Customer Z generates $580,000 in income after direct fixed costs are deducted.Allocated fixed costs total $1,000,000 and are assigned 40 percent to Customer X and 60 percent to Customer Z.Total allocated fixed costs remain the same regardless of how these costs are assigned to customers. -Refer to Exhibit 7-5.What is the amount of allocated fixed costs to be assigned to Customer Z?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Exhibit 7-1 Talmont Products has dropped the price per unit of its smart phone product from $1,060 to $500.There are some units in work-in-process inventory that have costs of $600 per unit associated with them.Talmont could sell these units in their current state for $400.It will cost Talmont $40 to complete these units so that they can be sold for $500 each. -Refer to Exhibit 7-1.When the incremental revenues and costs are analyzed,the company is better off by:

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Damon,Inc.currently produces 30,000 sweatshirts each year for its regular customers and charges $30 per sweatshirt.Damon has capacity to produce an additional 5,000 sweatshirts if sales grow in the future.Variable costs total $16 per sweatshirt and annual fixed costs total $60,000.The city of Loveland recently approached the company and proposed a one-time purchase of 1,000 sweatshirts for $24 each.Should Damon accept the special order proposal?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Exhibit 7-9 Doughnuts Company uses flour to produce two joint products,Premium and Deluxe.When processed,each pound of flour yields 8 units of Premium and 12 units of Deluxe.Premium doughnuts sell for $1.00 per unit and Deluxe sell for $2.00 per unit.The total cost to process a 10-pound batch of flour is $12.00. -Refer to Exhibit 7-9.If the physical quantities method is used to allocate the $12 in joint costs,how much will be allocated to Deluxe doughnuts?

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)

Computer Inc.has developed a new computer that can be sold for $800.If management requires a profit equal to 60 percent of the selling price,what is the target cost of this product?

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)

The best definition of allocated fixed costs is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

What are some of the qualitative factors management might consider if they are trying to decide whether to outsource production rather than keep the production within their company?

(Essay)
4.7/5
(32)

When deciding between alternatives,only those revenues and costs that differ from one alternative to another are relevant.

(True/False)
4.9/5
(44)

The following monthly financial data is for Tennis Company,a maker of tennis balls.Tennis makes 50,000 tennis balls each month. Per unit Total mamthly data at 50,000 tennis balls Sales reverue \ 2.00 \ 100,000 Variable costs 17,500 Contribution margin \ 82,500 Fixed costs 72,000 Profit \ 10,500 Tennis received an offer from a tennis club to purchase 15,000 tennis balls at $1.50 per ball.Variable costs per pair will remain at $0.35.Any special orders will result in reduced sales to regular customers.However,fixed costs will not change as a result of the special order.Which of the following statements describes the best course of action for Tennis Company?

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

The best definition of an opportunity cost is a:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Snowboard Inc.currently produces snowboards.Management is interested in outsourcing production of snowboards to a reputable manufacturing company that can supply the snowboards for $250 per unit.Snowboard Inc.incurs the following annual production costs to produce 6,000 snowboards internally: Per Unit Tatal annual Cost at 6,000 units Variable praductim costs: Direct materials \ 180 \ 1,080,000 Direct labor 50 300,000 Manufacturing overhead 20 120,000 Fixcd production costs: Factory building and equiprnent lease 220,000 Factory insurarce 90,000 Production supervisor salary 65,000 Total production costs \ 1,875,000 Outsourcing production eliminates all variable production costs,the production supervisor's salary,and factory insurance costs.Factory building and equipment lease costs will remain the same regardless of the decision to outsource or to produce internally. (1)Perform a differential analysis,assuming that making the snowboard internally is alternative 1,and buying the snowboard from an outside manufacturer is alternative 2. (2)Explain which alternative is best and why.

(Essay)
4.8/5
(29)

There are often qualitative advantages for keeping unprofitable customers.

(True/False)
4.7/5
(32)

Exhibit 7-9 Doughnuts Company uses flour to produce two joint products,Premium and Deluxe.When processed,each pound of flour yields 8 units of Premium and 12 units of Deluxe.Premium doughnuts sell for $1.00 per unit and Deluxe sell for $2.00 per unit.The total cost to process a 10-pound batch of flour is $12.00. -Refer to Exhibit 7-9.If the sales value method is used to allocate the $12 in joint costs,what is the total amount that will be allocated to both products?

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)

Exhibit 7-7 Fishing Products Company produces three types of fishing poles: Light,Medium,and Heavy.The poles are produced in separate departments and sent to the quality testing department before being shipped.A labor-hour bottleneck has been identified in the quality testing department due to the high skill requirements of the job.Fishing Products would like to optimize its use of labor hours by producing the two most profitable fishing poles.Information for each pole follows: Quality Testing Labor-hours Price Variable Cost Light 2 \ 300 \ 170 Mediurn 3 500 200 Heavy 5 1,200 380 -Refer to Exhibit 7-7.What is the contribution margin per unit of constrained resource for the Medium product?

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

Using activity-based costing information with differential analysis can lead to better decisions.

(True/False)
4.7/5
(32)

Exhibit 7-5 Accounting Services,Inc.has two customers.Customer X generates $600,000 in income after direct fixed costs are deducted,and Customer Z generates $580,000 in income after direct fixed costs are deducted.Allocated fixed costs total $1,000,000 and are assigned 40 percent to Customer X and 60 percent to Customer Z.Total allocated fixed costs remain the same regardless of how these costs are assigned to customers. -Refer to Exhibit 7-5.What is the amount of profit or (loss)for Customer Z?

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

Exhibit 7-8 Petro Inc.produces two joint products,product A and B.Prior to the split-off point,the company incurred $600,000 in joint costs.Production totaled 72,000 pounds for product A and 48,000 pounds for product B. -Refer to Exhibit 7-8.What amount of joint costs is allocated to product A using the physical quantities method (pounds)?

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

The differential analysis format for deciding whether to keep or drop a customer is similar to that used for making product line decisions.

(True/False)
4.8/5
(44)
Showing 21 - 40 of 76
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)