Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes
Exam 1: The Manager and Management Accounting195 Questions
Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes224 Questions
Exam 3: Cost-Volume-Profit Analysis208 Questions
Exam 4: Job Costing199 Questions
Exam 5: Activity-Based Costing and Activity-Based Management176 Questions
Exam 6: Master Budget and Responsibility Accounting226 Questions
Exam 7: Flexible Budgets, direct-Cost Variances, and Management Control180 Questions
Exam 8: Flexible Budgets, overhead Cost Variances, and Management Control176 Questions
Exam 9: Inventory Costing and Capacity Analysis211 Questions
Exam 10: Determining How Costs Behave190 Questions
Exam 11: Decision Making and Relevant Information218 Questions
Exam 12: Strategy, balanced Scorecard, and Strategic Profitability Analysis172 Questions
Exam 13: Pricing Decisions and Cost Management210 Questions
Exam 14: Cost Allocation, customer-Profitability Analysis, and Sales-Variance Analysis167 Questions
Exam 15: Allocation of Support-Department Costs, common Costs, and Revenues150 Questions
Exam 16: Cost Allocation: Joint Products and Byproducts151 Questions
Exam 17: Process Costing149 Questions
Exam 18: Spoilage, rework, and Scrap153 Questions
Exam 19: Balanced Scorecard: Quality and Time151 Questions
Exam 20: Inventory Management, just-In-Time, and Simplified Costing Methods151 Questions
Exam 21: Capital Budgeting and Cost Analysis151 Questions
Exam 22: Management Control Systems, transfer Pricing, and Multinational Considerations153 Questions
Exam 23: Performance Measurement, compensation, and Multinational Considerations151 Questions
Select questions type
Inventoriable costs are costs of a product that are ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Under GAAP,for the purposes of calculating inventory costs,product costs include ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
Answer the following questions using the information below:
Zephyr Apparels is a clothing retailer. Unit costs associated with one of its products, Product DCT121, are as follows:
Direct materials \ 70 Direct manufacturing labor 20 Variable manufacturing overhead 15 Fixed manufacturing overhead 32 Sales commissions (2\% of sales) 5 Administrative salaries 16 Total \ 158
-What are the period costs per unit associated with Product DCT121?
(Multiple Choice)
4.7/5
(46)
A company reported revenues of $375,000,cost of goods sold of $118,000,selling expenses of $11,000,and total operating costs of $70,000.Gross margin for the year is ________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Product costs for financial statements may refer to ________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
If a worker is paid for 40 hours,but is idle for 5 of those 40 hours,the 5 hour of idle time would be considered a component of direct labor.
(True/False)
4.8/5
(39)
Classifying a cost as either direct or indirect depends upon ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Which of the following is true if the volume of sales increases?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Which of the following is included in product cost for pricing and product-mix decisions?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
For a manufacturing company,indirect manufacturing costs may be included in ________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Debated items that some companies include as direct manufacturing labor include ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Product costs used for government contracts generally include ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Fixed cost per unit reduces with an increase in production volume.
(True/False)
4.8/5
(32)
Answer the following questions using the information below:
Leslie Manufacturing reported the following:
Revenue \ 450,000 Beginning inventory of direct materials, January 1, 2015 20,000 Purchases of direct materials 156,000 Ending inventory of direct materials, December 31, 2015 18,000 Direct manufacturing labor 21,000 Indirect manufacturing costs 42,000 Beginning inventory of finished goods, January 1, 2015 40,000 Cost of goods manufactured 114,000 Ending inventory of finished goods, December 31, 2015 45,000 Operating costs 150,000
-What is Leslie's cost of goods sold?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
A direct cost of one cost object can be an indirect cost of another cost object.
(True/False)
4.8/5
(37)
When 20,000 units are produced,fixed costs are $16 per unit.Therefore,when 16,000 units are produced,fixed costs will ________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Showing 21 - 40 of 224
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)