Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Direct materials, direct labour, and manufacturing overhead are the three classifications of manufacturing costs.

(True/False)
4.9/5
(46)

Which statement best describes product costs?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

An opportunity cost is the benefit given up or sacrificed when one alternative is chosen over another.

(True/False)
4.8/5
(42)

The Stelco Company manufactures microwave ovens. Last year, the per-unit product cost was $56, the per-unit prime cost was $34, and the per-unit conversion cost was $42. Cost of goods sold for the year was $560,000, and the sale price per unit was $100. In addition, direct labour costs of $200,000 and selling and administrative expenses of $240,000 were incurred. Required: A. Calculate how many units were sold last year. B. Calculate the cost of direct materials used. C. Calculate the cost of manufacturing overhead. D. Calculate the gross margin for the year. E. Calculate operating income.

(Essay)
5.0/5
(39)

Katz Group Katz Group had the following income statement for the month of May. Sales revenue \ 428,000 Cost of goods sold 205,440 Gross margin 222,560 Less: Selling expenses 81,320 Administrative expenses 72,760 Operating income \6 8,480 -Refer to Katz Group. What was the sales revenue percentage?

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)

Which expense is included in manufacturing overhead?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Nelvana Company makes tablets. During the year, Nelvana manufactured and sold 75,000 tablets at a sales price of $600 per unit. Nelvana's per-unit product cost was $540, and selling and administrative expenses totalled $3,200,000. Required: A. Calculate the total sales revenue. B. Calculate the gross margin. C. Calculate the operating income. D. Calculate the operating income if 75,000 tablets were produced and 69,000 were sold.

(Essay)
4.9/5
(35)

A company's beginning work-in-process inventory is $120,000, its ending work-in-process inventory is $160,000, its cost of goods manufactured is $400,000, and its direct materials used are $100,000. What are the conversion costs?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

What is an example of a tangible product?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Becker Corporation Information from the records of Becker Corporation for December is as follows: Sales \ 1,230,000 Selling and administrative expenses 210,000 Direct materials used 300,000 Direct labour 350,000 Manufacturing overhead 455,000  Inventories \text { Inventories } Dec. 1 Dec. 31 Direct materials \ 36,000 \ 42,000 Work-in-process 75,000 84,000 Finished goods 69,000 57,000 -Refer to Big Blue Bubble Company. Assuming no beginning or ending inventories, what was the cost of goods sold last year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Refer to TechCom Inc. What was the amount of cost of goods manufactured last month?

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)

Katz Group Katz Group had the following income statement for the month of May. Sales revenue \ 428,000 Cost of goods sold 205,440 Gross margin 222,560 Less: Selling expenses 81,320 Administrative expenses 72,760 Operating income \6 8,480 -Refer to Katz Group. What was the operating income percentage?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Select the appropriate classification of each of the costs listed below.Each classification may be used more than once, and it is possible that one or more of the classifications may not be used at all. -Factory supervisor's salary

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

HaulAll Inc. had a per-unit conversion cost of $4.00 during May and incurred a direct materials cost of $100,000, direct labour costs of $110,000, and manufacturing overhead costs of $50,000. How many units did HaulAll manufacture during May?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Sales revenue equals the sales price per unit times the number of units in inventory.

(True/False)
4.8/5
(41)

Nexient Company supplied the following data and information on inventories at the end of the current year. J January 1 December 31 Materials $21,000 $23,500 Work-in-process 17,500 8,500 Finished goods 26,000 27,000 Direct labour $ 40,000 Selling expenses 31,000 Sales revenue 400,000 Administrative expenses 14,500 Purchases of raw materials 62,000 Factory supervision 50,000 Factory supplies used 25,000 Required: Prepare an income statement of Nexient Company for the current year

(Essay)
4.7/5
(30)

Which of the following describes cost of goods manufactured?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

List and describe the three categories of manufacturing costs.

(Essay)
4.9/5
(39)

Which of the following are production costs?

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

Ganz, Inc. had materials inventory at July 1 of $12,000. The materials inventory at July 31 was $15,000, and the cost of direct materials used in production was $20,000. What was the cost of materials purchased during the month?

(Multiple Choice)
4.9/5
(47)
Showing 161 - 180 of 217
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)