Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting66 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts222 Questions
Exam 3: Cost Behaviour222 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis: a Managerial Planning Tool161 Questions
Exam 5: Job-Order Costing177 Questions
Exam 6: Process Costing157 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management154 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management97 Questions
Exam 9: Budgeting, production, cash, and Master Budget165 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool173 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis149 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization145 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing149 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions153 Questions
Select questions type
Raymond Company reported the following units of production and sales for June and July:
Net income under absorption costing for June was $40,000; net income under variable costing for July was $50,000. Fixed manufacturing costs were $600,000 for each month.
-Refer to the Figure.What was the net income for July using absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
What is the general relationship between inventory values calculated using variable costing and inventory values calculated using absorption costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Stosho Company incurred the following costs in manufacturing desk calculators:
During the period, the company produced and sold 2,000 units.
Direct materials \ 28 Indirect materials (variable) 8 Direct labour 16 Indirect labour (variable) 12 Other variable factory overhead 20 Fixed factory overhead 56 Variable selling expenses 40 Fixed selling expenses 28
-Refer to the Figure.What is the inventory cost per unit using variable costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
A major advantage to the JIT inventory approach is that it decreases carrying costs.
(True/False)
4.9/5
(37)
LaTiffa Company orders 250 units at a time and places 15 orders per year.Total ordering cost is $1,100,and total carrying cost is $1,100.Which best describes the economic order quantity?
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
If the number of units produced in a period is smaller than the number of units sold in period,absorption costing income will be higher than variable costing income.
(True/False)
4.8/5
(41)
On a segmented income statement,fixed costs are broken down into direct fixed costs and overall fixed costs.
(True/False)
4.9/5
(43)
Match each statement with the correct item below.
-Just-in-time
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
On which type of income statement does each of the following costs appear?
-Fixed factory overhead for units sold
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
The costs of NOT having a product available when demanded by a customer are called setup costs.
(True/False)
4.8/5
(32)
The variable costing income statement for Kilem Company for this year is as follows:
Selected data for this year concerning the operations of the company are as follows:
Required: Prepare an absorption costing income statement for this year.
Beginning inventory -0 - units Units produced 8,000 units Manufacturing costs: Direct labour \ 3.00 per unit Direct materials 1.40 per unit Variable overhead 1.60 per unit

(Essay)
4.8/5
(40)
Suppose production is less than sales volume.What is the relationship between net income under absorption costing and profits when using variable-costing procedures?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
On which type of income statement does each of the following costs appear?
-Direct labour for units sold
(Multiple Choice)
4.8/5
(48)
Lauren Company orders 250 units at a time and places 15 orders per year.Total ordering cost is $1,600,and total carrying cost is $1,250.What is the economic order quantity?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
On which type of income statement does each of the following costs appear?
-Fixed selling expense
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Inventory costs under variable costing include only direct materials,direct labour,and fixed factory overhead.
(True/False)
4.9/5
(43)
Triple M Company had the following data for the month:
Fixed overhead is $4,000 per month, which is applied to production on the basis of normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. Loring started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at price of $14 per unit. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totalled $3,600.
Variable costs per unit: Direct materials \ 4.00 Direct labour 3.20 Variable overhead 1.00 Variable selling expenses 0.40
-Refer to the Figure.What is the unit product cost under variable costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Showing 21 - 40 of 97
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)