Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

The following information pertains to Nute Corporation: Beginning inventory 1,000 units Ending inventory 6,000 units Direct labour per unit \ 40 Direct materials per unit 20 Variable overhead per unit 10 Fixed overhead per unit 30 Variable selling and administrative costs per unit 6 Fixed selling and administrative costs per unit 14 -Refer to the Figure.What is the relationship between absorption costing net income and variable costing net income?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Correct Answer:
Verified

B

Carmel Company uses 810 units of a part each year. The cost of placing one order is $10; the cost of carrying one unit in inventory for a year is $4. -Refer to the Figure.Benton has decided to begin ordering 60 units at a time.What is the average annual ordering cost of Benton's new policy?

Free
(Multiple Choice)
5.0/5
(33)
Correct Answer:
Verified

B

Last year, Ella Company produced 10,000 units and sold 9,000 units at a price of $9 per unit. Costs for last year were as follows: Fixed factory overhead is applied on the basis of expected production. Last year, Ella expected to produce 10,000 units. Direct materials \ 10,000 Direct labour 15,000 Variable factory overhead 5,000 Fixed factory overhead 20,000 Variable selling expense 7,200 Fixed selling expense 5,000 Fixed administrative expense 12,000 -Refer to the Figure.Assume that beginning inventory was zero.What is the value of ending inventory under variable costing?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(27)
Correct Answer:
Verified

B

Carmel Company uses 810 units of a part each year. The cost of placing one order is $10; the cost of carrying one unit in inventory for a year is $4. -Refer to Carmel Company.Carmel has decided to begin ordering 60 units at a time.What is the average annual carrying cost of Benton's new policy?

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

Triple M Company had the following data for the month: Fixed overhead is $4,000 per month, which is applied to production on the basis of normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. Loring started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at price of $14 per unit. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totalled $3,600. Variable costs per unit: Direct materials \ 4.00 Direct labour 3.20 Variable overhead 1.00 Variable selling expenses 0.40 -Refer to the Figure.What is the operating income under variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

Last year, Ella Company produced 10,000 units and sold 9,000 units at a price of $9 per unit. Costs for last year were as follows: Fixed factory overhead is applied on the basis of expected production. Last year, Ella expected to produce 10,000 units. Direct materials \ 10,000 Direct labour 15,000 Variable factory overhead 5,000 Fixed factory overhead 20,000 Variable selling expense 7,200 Fixed selling expense 5,000 Fixed administrative expense 12,000 -Refer to the Figure.Assume that beginning inventory was zero.What is the value of ending inventory under absorption costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(27)

Which inventory cost can include insurance,inventory taxes,and obsolescence?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

What are the two major costs associated with inventory?

(Multiple Choice)
4.9/5
(27)

Which of the following occurs under a JIT system?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Timber Company sells 900 units of its deluxe product each year.The cost of setting up for one production run is $150; the cost of carrying one unit in inventory for a year is $3.Timber currently produces 100 deluxe units in one production run. A. What is the annual setup cost of the current policy? B. What is the annual carrying cost of the current policy? C. What is the total inventory-related cost of the current policy? D. Do you suppose that the current production run is smaller or larger than the EOQ? Why?

(Essay)
5.0/5
(36)

Which of the following types of costs is NOT included in product cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Triple M Company had the following data for the month: Fixed overhead is $4,000 per month, which is applied to production on the basis of normal activity of 2,000 units. During the month, 2,000 units were produced. Loring started the month with 300 units in beginning inventory, with unit product cost equal to this month's unit product cost. A total of 2,100 units were sold during the month at price of $14 per unit. Selling and administrative expense for the month, all fixed, totalled $3,600. Variable costs per unit: Direct materials \ 4.00 Direct labour 3.20 Variable overhead 1.00 Variable selling expenses 0.40 -Refer to the Figure.What is the unit product cost under absorption costing?

(Multiple Choice)
5.0/5
(31)

Which of the following best defines variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

The following information pertains to Shark Corporation: Beginning inventory 0 units Ending inventory 6,000 units Direct labour per unit \ 2022 Direct materials per unit 1618 Variable overhead per unit 48 Fixed overhead per unit 1012 Variable selling costs per unit 1214 Fixed selling costs per unit 1618 -Refer to the Figure.What is the relationship between absorption-costing net income and variable-costing net income?

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

The following information pertains to Nute Corporation: Beginning inventory 1,000 units Ending inventory 6,000 units Direct labour per unit \ 40 Direct materials per unit 20 Variable overhead per unit 10 Fixed overhead per unit 30 Variable selling and administrative costs per unit 6 Fixed selling and administrative costs per unit 14 -Refer to the Figure.What is the value of the ending inventory using the variable costing method?

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Birdd Company uses 450 units of a part each year.The cost of placing one order is $10; the cost of carrying one unit in inventory for a year is $2.Birdd currently orders 90 units at a time. Birdd Company uses 450 units of a part each year.The cost of placing one order is $10; the cost of carrying one unit in inventory for a year is $2.Birdd currently orders 90 units at a time.

(Essay)
4.8/5
(39)

JIT relies on a push system to control finished goods inventory.

(True/False)
4.9/5
(47)

On which type of income statement does each of the following costs appear? -Variable overhead for units sold

(Multiple Choice)
4.8/5
(25)

2L1S Company orders 250 units at a time and places 15 orders per year.Total ordering cost is $1,100,and total carrying cost is $1,750.What is the economic order quantity?

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Raymond Company reported the following units of production and sales for June and July: Net income under absorption costing for June was $40,000; net income under variable costing for July was $50,000. Fixed manufacturing costs were $600,000 for each month. Raymond Company reported the following units of production and sales for June and July: Net income under absorption costing for June was $40,000; net income under variable costing for July was $50,000. Fixed manufacturing costs were $600,000 for each month.   -Refer to the Figure.What was the net income for June using variable costing? -Refer to the Figure.What was the net income for June using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Showing 1 - 20 of 97
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)